კინტრიშის დაცული ტერიტორიების დამატებითი ღირსშესანიშნაობანი
- ბასრიმელეს ქვის თაღოვანი ხიდი სოფ. კობალაურში - ხიდი აგებულია XIX საუკუნეში. ქობულეთიდან ხიდამდე მანძილი 20 კმ-ია. გადაადგილება შესაძლებელია საზოგადოებრივი ტრანსპორტით და კერძო ტაქსით. ფოტო გალერეა
- თეთროსნის ეკლესია - მდებარეობს ქ. ქობულეთიდან 5 კმ დაშორებით, სოფ. ხუცუბნის ტერიტორიაზე. გადაადგილება შესაძლებელია ნებისმიერი ტრანსპორტით. ისტორიული ცნობებით აქ გადიოდა ხინო-ქობულეთის საქარავნო გზა და იგი უკავშირდებობა საქართველოდან ბიზანტიისაკენ მიმავალ მთავარ მაგისტრალს. ფოტო გალერეა
- ჩეხედანას წმ. გიორგის სახელობის ეკლესია - მდებარეობს ქობულეთის რაიონში, სოფ. ლეღვაში. ქ. ქობულეთიდან 17 კმ დაშორებით. ეკლესია აგებულია XVII საუკუნეში . გადაადგილება შესაძლებელია საზოგადოებრივი ტრანსპორტით და კერძო ტაქსით. ფოტო გალერეა
- პეტრას ციხე - მდებარეობს სოფ. ციხისძირში. ბათუმისა და ქობულეთის გზატკეცილზე, მანძილი ქობულეთიდან 5 კმ. პეტრას ციხე ადრეული ფეოდალური ხანის ძეგლია. ქაჯეთის ციხესაც უწოდებენ. ძეგლი ლაზიკის ეპარქიაში შემავალ ერთ-ერთი საეპისკოპოსო ცენტრს წარმოადგენდა. 1878წ. რუსეთ-თურქეთის ომის დროს პეტრას ციხემ გადამწყვეტი როლი ითამაშა ოსმალების განდევნის საქმეში. ფოტო გალერეა
- ზედა კვირიკის გუმბათოვანი ეკლესია - მდებარეობს ქობულეთის რაიონში, სოფ.ზედა კვირიკეში. აგებულია XIX საუკუნის დასაწყისში, ბერძნების მიერ. მანძილი ქობულეთიდან ეკლესიამდე 10 კმ-ია. გადაადგილება შესაძლებელია როგორც საზოგადოებრივი ასევე კერძო ტრანსპორტით. ფოტო გალერეა
- წმინდა მარიამის სახელობის ეკლესია - მდებარეობს ქობულეთის რ-ში სოფ. დაგვაში. აგებულია XIX-ში ადრილობრივი ბერძნებისა და ქართველების მიერ. ყოველი წლის 28 აგვისტოს აღინიშნება მარიამობის დღესასწაული. ეს დღეები გამოირჩევა ტურისტული სიმრავლით, განსაკუთრებით უცხოელებით. ქობულეთიდან მანძილი 8 კმ-ია. გადაადგილება შესაძლებელია როგორც საზოგადოებრივი ასევე კერძო ტრანსპორტით. ფოტო გალერეა

Kintrishi Protected Areas Additional Sightseeing of the Region
- Basrimele Stone Arch Bridge in Village Kobalauri - the bridge was built in XIX c. The distance from Kobuleti to the bridge is 20 km. It is possible to travel to the bridge by personal car or private taxi. Photo Gallery
- Tetrosani Church - is located 5 km away from Kobuleti, in village Khutsubani. It is possible to travel to the church by any means of transportation. According to historical data, the area was part of the Khino-Kobuleti caravan route, which was later joining the main route running from Georgia to Byzantine Empire.Photo Gallery
- Chekhedana St. George Church - is located in village Leghva of Kobuleti Municipality, 17 km away from the town of Kobuleti. The church was built in XVII c. It is possible to travel to the church by public transoprt and private taxis. Photo Gallery
- Petra Fortress - is located in village Tsikhisdziri, by the Batumi - Kobuleti highway. The distance from Kobuleti is 5 km. The fortress is a monument of early medieval period. It is even referred to as Fortress of Daredevils. Petra Fortress used to be on of the Episcopal centres of Lazika Eparchy. The fortress played an important role in repelling the Ottomans during the 1878 Russo-Turkish War. Photo Gallery
- Zeda Kvirike Domed Church - is located in village Zeda Kvirike of Kobuleti Municipality. It was built by Greeks in early XIX c. The distance from Kobuleti to the church is 10 km. It is possible to travel to the church with public transport as well as private taxis.Photo Gallery
- St Mary Church - is located in village Dagva of Kobuleti Municipality. It was built in XIX c. by local Greeks and Georgians together. On 28 August each year the day of St. Mary is celebrated here. Many tourist visit during the holiday, especially the foreign ones. The distance from Kobuleti is 8 km. It is possible to travel to the church with public transport as well as private taxis. Photo Gallery