კინტრიშის დაცული ტერიტორიების ადმინისტრაცია
კინტრიშის დაცული ტერიტორია აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში, ქობულეთის რაიონში მდებარეობს და მისი საერთო ფართობი 13514 ჰა-ს შეადგენს. იგი მოქცეულია მდინარე კინტრიშის თვალწარმტაც ხეობაში, სოფ. ცხემვანსა და ხინოს მთებს შორის, ზღ. დ.-დან 300-2500 მ-ის სიმაღლეზე. დაცულ ტერიტორიებს ჩრდილოეთით ქობულეთის სატყეოს ადმინისტრაციის ტერიტორიები, სამხრეთ აღმოსავლეთით შუახევის მუნიციპალიტეტის ტერიტორია, სამხრეთით ქედის მუნიციპალიტეტის ტერიტორია, სამხრეთ-დასავლეთით კი მტირალას ეროვნული პარკი ესაზღვრება. კინტრიშის დაცული ტერიტორიების ადმინისტრაცია ორ სხვადასხვა კატეგორიის დაცულ ტერიტორიას - სახელმწიფო ნაკრძალსა და დაცულ ლანდშაფტს მართავს. კინტრიშის სახელმწიფო ნაკრძალი 1959 წელს შუამთის რელიქტური ტყეებისა და ენდემური სახეობების, ფლორისა და ფაუნის დაცვის მიზნით დაარსდა.
2007 წელს კინტრიშის სახელმწიფო ნაკრძალის ბაზაზე დაცული ლანდშაფტი შეიქმნა. სახელმწიფო ნაკრძალის ფართობია 3108 ჰა, ხოლო ეროვნული პარკის 10406 ჰა. კინტრიშის ორი ტურისტული მარშრუტი მდებარეობს ზღვის დონიდან 300-2000 მ-ის სიმაღლეზე. ბილიკზე გადაადგილება შესაძლებელია როგორც ფეხით, ასევე ცხენით. მარშრუტის გასწვრივ მოწყობილია საპიკნიკე და საკემპინგე ადგილები, ასევე გამოყოფილია კოცონის დასანთები ადგილი. გიდის, ცხენის და ადგილობრივი ტრანსპორტის ორგანიზებაში დაგეხმარებათ დაცული ტერიტორიების ვიზიტორტა ცენტრი.
2018 წელს რეკატეგორიზაციის შედეგად დაცულ ლანდშაფტს შეეცვალა სტატუსი და გახდა ეროვნული პარკი. ამჟამად ადმინისტრაცია მართავს 2 კატეგორიას: სახელმწიფო ნაკრძალი (3108 ჰა) და კინტრიშის ეროვნული პარკი (10406 ჰა).

Эл. Почта: akhinikadze@apa.gov.ge
Охраяемая территория Кинтриши находится в Автономной Республике Аджара, (район Кобулети), общая площадь 13,893 гектара. Расположена в живописной долине реки Кинтриши, между деревнями Ихемзансаи и горами Хони, над уровнем моря от 300 до 2500 метров. Охраняемая территория граничит с севера с администрацией лестничества территорий Кобулети, с юго- востока с территорией муниципалитета Шуахеви, с юга с территорией муниципалитета Кеди, с юго-запада с национальным парком Мтирала. Администрация охраняемых территорий Кинтриши управляет двумя различными категориями охраняемых территорий, это : государственный заповедник и охроняемый ландшафт. Государственный заповедник Кинтриши создан в 1959 году. Цель создания, это защита реликтовых лесов и эндемических видов , также флоры и фауны данного места.
В 2007 году на базе государственного заповедника Кинтриши был создан охраняемый ландшафт : площадь государственного заповедника- 10,703 гектара, а охраняемого ландшафта- 3,190 га. В охраняемых территориях Кинтриши для визиторов доступны два туристических маршрута: пеший и конный. Туристический маршрут находится от 300 до 2000 метров над уровнем моря. Вдоль тропинки обустроены места для кемпинга и пикников, а также виделено место для разжигания костра. Посетить данную охраняемую территорию можно в любое время года. Администрация поможет связатся с гидами и с организацией транспортировки на лошадях.