კინტრიშის დაცული ტერიტორიების ადმინისტრაცია
კინტრიშის დაცული ტერიტორია აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში, ქობულეთის რაიონში მდებარეობს და მისი საერთო ფართობი 13514 ჰა-ს შეადგენს. იგი მოქცეულია მდინარე კინტრიშის თვალწარმტაც ხეობაში, სოფ. ცხემვანსა და ხინოს მთებს შორის, ზღ. დ.-დან 300-2500 მ-ის სიმაღლეზე. დაცულ ტერიტორიებს ჩრდილოეთით ქობულეთის სატყეოს ადმინისტრაციის ტერიტორიები, სამხრეთ აღმოსავლეთით შუახევის მუნიციპალიტეტის ტერიტორია, სამხრეთით ქედის მუნიციპალიტეტის ტერიტორია, სამხრეთ-დასავლეთით კი მტირალას ეროვნული პარკი ესაზღვრება. კინტრიშის დაცული ტერიტორიების ადმინისტრაცია ორ სხვადასხვა კატეგორიის დაცულ ტერიტორიას - სახელმწიფო ნაკრძალსა და დაცულ ლანდშაფტს მართავს. კინტრიშის სახელმწიფო ნაკრძალი 1959 წელს შუამთის რელიქტური ტყეებისა და ენდემური სახეობების, ფლორისა და ფაუნის დაცვის მიზნით დაარსდა.
2007 წელს კინტრიშის სახელმწიფო ნაკრძალის ბაზაზე დაცული ლანდშაფტი შეიქმნა. სახელმწიფო ნაკრძალის ფართობია 3108 ჰა, ხოლო ეროვნული პარკის 10406 ჰა. კინტრიშის ორი ტურისტული მარშრუტი მდებარეობს ზღვის დონიდან 300-2000 მ-ის სიმაღლეზე. ბილიკზე გადაადგილება შესაძლებელია როგორც ფეხით, ასევე ცხენით. მარშრუტის გასწვრივ მოწყობილია საპიკნიკე და საკემპინგე ადგილები, ასევე გამოყოფილია კოცონის დასანთები ადგილი. გიდის, ცხენის და ადგილობრივი ტრანსპორტის ორგანიზებაში დაგეხმარებათ დაცული ტერიტორიების ვიზიტორტა ცენტრი.
2018 წელს რეკატეგორიზაციის შედეგად დაცულ ლანდშაფტს შეეცვალა სტატუსი და გახდა ეროვნული პარკი. ამჟამად ადმინისტრაცია მართავს 2 კატეგორიას: სახელმწიფო ნაკრძალი (3108 ჰა) და კინტრიშის ეროვნული პარკი (10406 ჰა).

e-mail: kintrishis@mail.ru
Kintrishi Protected Areas is located in Adjara Autonomous Republic (Kobuleti Municipality) with a total area of 13,893 ha. It is located in a picturesque valley of the river Kintrishi, between village Tskhemvani and Khino Mountains, at an altitude of 300-2,500 meters above sea level. Protected areas are bordered with Kobuleti forest administration from the north, Shuakhevi municipality area from the east, Qeda municipality from the south and Mtirala National Park from the south-west. Kintrishi Protected Areas Administration manages two different types of protected areas – State Nature Reserve and Protected Landscape. Kintrishi State Nature Reserve was established in 1959 and its purpose is to protect relict forest and endemic species, flora and fauna of Shuamta.
Protected Landscape was established in 2007 on basis of Kintrishi State Nature Reserve: the total area of nature reserve is 10,703 ha, and protected landscape amounts to 3,190 ha. Kintrishi PAs offers their visitors two tourist trails, both on foot and on a horse. Tourist trails are located 300-2,000 meters above sea level. Picnic and camping places are arranged along trails, fire spots are also allocated. Visitors can visit the area at any time of the year. Visitors center of PAs will help you to organize guide, horse and local transport.