ყაზბეგის ეროვნული პარკის დამატებითი ღირსშესანიშნაობანი
- გერგეთის სამება - ძეგლი მდებარეობს დაბა სტეფანწმინდიდან 6 კმ-ში და წარმოადგენს XIV საუკუნის ტაძარს. მისასვლელად აუცილებელია გეზის აღება სოფელ გერგეთისკენ, საიდანაც მაღალი გამავლობის მანქანით ან ფეხით შესაძლებელია მთის მწვერალზე ასვლა და ამ ძეგლის მონახულება.
- გველეთის ჩანჩქერი - მდებარეობს დარიალის ხეობაში სოფელ გველეთთან 7 კმ-ში დაბა სტეფანწმინდიდან. მისასვლელად აუცილებელია დაშვება დარიალის ხეობაში, საიდანაც ვიწრო ბილიკით გზა მიდის ჩანჩქერისკენ. ბოლო 700 მეტრიანი მონაკვეთის გასავლელად აუცილებელია მანქანიდან ჩამოსვლა და ფეხით სიარული.
- ჯვრის უღელტეხილი - მდებარეობს კავკასიონის წყალგამყოფი ქედის ჩრდილოეთით და „National Geographic Society“-ის მიერ მოიაზრება ევროპა აზიის საზღვრად. უღელტეხილი მდრებარეობს გუდაურიდან 5 კმ-ში და სტეფანწმინდიდან 30 კმ-ში.
- ჯვრის უღელტეხილიდან მარცხენა მხარეზე სტეფანწმინდის მიმართულებით მდებარეობს გერმანელ ტყვე ძმათა სასაფლაო. აღსანიშნავია რომ მეორე მსოფლიო ომის დამთავრების შემდგომ საქართველოში სხვადასხვა ობიექტებზე ათი ათასობით გერმანელი ტყვე იყო იძულებით სამუშაოებში ჩაბმული და ბევრი მათგანი დაიღუპა. აღნიშნული სასაფლაო ადრევე არსებობდა თუმცა მისი შეკეთება გერმანიის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით 2002 წელს მოხდა.
- თრუსოს ხეობა - მდებარეობს მდინარე თერგის ხეობაში კავკასიონის ჩრდილოეთ კალთაზე, კავკასიონის მთავარ წყალგამყოფ ქედსა და ხოხის ქედს შორის, თრუსოს ხეობიდან სოფელ კობამდე მანძილი 25 კმ-ია. სტეფანწმინდიდან სოფ. კობამდე მანძილი 20 კმ. ხეობაში გვხვდება ისტორიულ-კულტურული ძეგლები, ნასოფლარები, მინერალური წყლებიდან გამოლექილი ტრავერიტინები, მყინვარული და მდინარეული ნაფენები. გარშემო ქედებზე თანამედროვე მყინვარებია (დასავლეთი, შუა და აღმოსავლეთი სუათისი, მნა, რესი და სხვა). თრუსოს ხეობა მდიდარია ჰიდროკარბონატული მინერალური წყლებით. დიდდებიტიანი წყაროებია ქეთერისი და აბანო. ხეობაში ფრაგმენტულად გვხვდება არყის ტყეები.
- დარიალის ხეობა - მდინარე თერგის ხეობის მონაკვეთია ყაზბეგის მუნიციპალიტეტში. იწყება მდინარე ჩხერის შესართავთან (დაბა სტეფანწმინა) და მთავრდება ზემო ლარსთან (სიგრძე 11 კმ). ყველაზე ვიწრო და კლდოვანია მდინარეების ყაბახისა და ხდის შესართავებს შორის მდებარე ნაწილი. დარიალის ხეობაზე გადის საქართველოს სამხედრო გზა, ასევე გვხვდება ძველი საურმე გზის ფრაგმენტებიც (მდ. დევდორაკის შესართავთან). ხეობაში სოფელ გველეთთან არის ჩანჩქერები და ორი პატარა ტბა.
- დარიალის ხეობაში მდინარე თერგის მარცხენა ნაპირის მაღალ კლდოვან მთაზე, რომლის ჩრდილო და აღმოსავლეთი მხარე მიუდგომელი იყო, ხოლო დასავლეთით მთის ყელი კედლებით არის გადაკეტილი, მდებარეობს ქართული ხუროთმოძღვრების ძეგლი — დარიალის ციხე. მისასვლელად აუცილებელია წასვლა დარიალის ხეობის მიმართულებით. (დაბა სტეფანწმინდიდან 10კმ). ამჟამად მისასვლელი გზა საბაჟოს გავლითაა და საშვის გარეშე შეუძლებელია.
- ხდის ხეობა - მდებარეობს საქართველოს ჩრდილოეთ მიჯნაზე, ლარსის საზღვართან. ამ ხეობის ყველაზე ხშირი სტუმრები მთამსვლელები არიან. მისასვლელად აუცილებელია დაშვება დარიალის ხეობაში, მარჯვნივ ახლად აშენებული დარიალის სამონასტრო კომპლექსის მხარეს მდინარე ბროლისწყალის კალაპოტს მიუყვება საფეხმავლო ბილიკი. მანძილი დაბა სტეფანწმინდიდან მონასტრამდე 11 კმ-ია, საფეხმავლო ბილიკის სიგრძეა დაახლოებით 17 კმ.
- ართხმოს ხეობა - იწყება სოფ. ახალციხედან (სნოს ხეობა) და მიუყვება მდინარე ართხმოსწყლის კალაპოტს. აქ გვხვდება ძველი უკვე მიტოვებული სოფლები მიგუდა და ართხმო. აქ ასევე არის ჩანჩქერები. მისასვლელი სამანქანო გზა დაბა სტეფანწმინდიდან სნოს ხეობის მიმართულებით სოფ. ახალციხემდე 10 კმ. მანძილი ართხმოს ხეობამდე 8 კმ-ია (ცხენით, ფეხით, მანქანით).
- სოფ. ჯუთა - ყველაზე მაღალი დასახლებული პუნქტი (2 200 მ) ყაზბეგის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე. ახლომდებარე ჭაუხის მთათა სისტემა მდებარეობს ხევის კავკასიონის მთავარ ქედზე, მდ. ბაკურხევის სათავეში. მაქსიმალური სიმაღლე 3 688 მ-ია სოფელ ჯუთამდე სამანქანე გზა დაბა სტეფანწმინდადან 24 კმ, სოფ. სნო-მდე (8კმ) ასფალტირებულია, სნო-დან ჯუთამდე 16 კმ გრუნტის გზაა.

Kazbegi National Park Additional Sightseeing in the Region
- Gergeti Holy Trinity Church - The monument is located 6 km away from Stepantsminda borough and represents XIV c. temple. In order to get to Gergeti you must take the course toward village Gergeti, from where you can get to the top of the mount to see the monument, either in a 4-wheller drive car or on foot.
- Gveleti Waterfall - is located in Dariali Gorge near village Gveleti, 7 km away from Stepantsminda borough. In order to get to the waterfall you have to descend in Dariali Gorge, from where there is a narrow path leading to the waterfall. You must get off the car and walk on foot for last 700 m of the trip.
- Jvari Overpass - is located in the north of the Caucasus watershed and is branded by the US National Geographic Society as a boundary between Europe and Asia. The overpass is located 5 km away from Gudauri and 30 km away from Stepantsminda.
- To the right of Jvari Overpass toward direction of Stepantsminda there is Cemetery for German Prisoners of War. It is worth noting that after the end of Warld War II thousands of German Prisoners of War were involved in force labour and many of them had died. The cemetery was restored in 2002 with the financial support of the Government of Germany.
- Truso Gorge - is located in the gorge of river Terek on the northern slopes of the Caucasus, between the main watershed of the Caucasus and Khokhi ridge. The distance from Truso Gorge to village Kobi is 25 km. The distance from Stepantsminda to village Kobi is 20 km. In the gorge you can find historical-cultural monuments, remains of villages, travertines deposited from mineral waters, glacial and river covers. There are contemporary glaciers on surrounding ranges (Western, Middle and Eastern Suatis, Mna, Resi etc.) Truso Gorge is rich with hydrocarbonatic mineral waters. The springs of Keterisi and Abano are distinguished by their large debit. Birch trees can be found scattered around the gorge.
- Dariali Gorge - is a part of river Terek in Kazbegi Municipality. It starts at the mouth of river Chkheri (Stepantsminda Borough) and ends at Upper Larsi (length 11 km). The gorge becomes the narrowest and rocky at the part where rivers Kabakhi and Khda merge. The Georgian Military Highway runs along Dariali Gorge, while the remains of the old bullock cart road are still visible (at the mouth of river Devdorak). There are waterfalls and two small lakes in the gorge near Gveleti.
- In Dariali Gorge, on the right bank of river Terek, on the high rocky mountain, the northern and eastern sides of which were inaccessible, and to the west the mountain base is blocked with walls, is situated the monument of Georgian architecture - Dariali Fortress. In order to get to the forterss, you have to go toward Dariali Gorge (10 km from Stepantsminda borough). It is impossible to get to the fortress without a pass, since you have to go through the customs.
- Khda Gorge - is located at the northern edge of Georgia, near Larsi border crossing. Mountain climbers are the most frequent visitors of the gorge. In order to get to Khda Gorge it is necessary to descend in Dariali Gorge, then there is a foot path on the side of the newly built monastery complex, which runs along river Brolistskali. The distance from Stepantsminda borough to the monastery is 11 km. The length of the foot path is approximately 17 km.
- Artkhmo Gorge - starts from village Akhaltsikhe (Sno Gorge) and runs along the bed of Artkhmostsklali river. Here we can find old and deserted villages of Miguda and Artkhmo. There are waterfalls here as well. The road from Stepantsminda to the direction of Sno Gorge until village Akhaltsikhe is 10 km. The distance to Artkhmo Gorge is 8 km.
- Village Juta - the highest inabited area (2,200 m) in Kazbegi Municipality. Nearby Chaukhi mountain system is located on the main ridge of the Caucasus, at the start of river Bakurkhevi. The heighest pint is 3,688 m above sea level. The road from Stepantsminda to village Juta is 24 km, 8 km of which (to village Sno) is paved, and 16 km is a gravel road.