მტირალას ეროვნული პარკის დამატებითი ღირსშესანიშნაობები
- გონიოს ციხე, აფსაროსი — ისტორიული ციხესიმაგრე აჭარაში, ბათუმის უბან გონიოში, შავი ზღვის ნაპირზე, მდინარე ჭოროხის შესართავთან, მარცხენა მხარეს. ამ რეგიონში აღმოჩნდა კოლხური ბრინჯაოს კულტურა და პირველი ქართული სახელმწიფოებრივი გაერთიანებები: დაიაენი და კულხა (ძვ.წ. XIII-VIII სს.).
- ბათუმის ბოტანიკური ბაღი - გაშენებულია ბათუმიდან 9 კმ-ის დაშორებით, მწვანე კონცხზე, 111 ჰა ფართობზე და 2.5 კმ დაშორებით მტირალას ეროვნული პარკის ადმინისტრაციიდან.
- უძველესი ისტორიული პეტრას ციხე - მდებარეობს ქობულეთის რაიონის სოფელ ციხისძირის ტერიტორიაზე, ის ახალი წელთაღრიცხვის VI საუკუნით თარიღდება.
- წმ. ნიკოლოზის სახელობის ეკლესია - მდებარეობს ქალაქ ბათუმში. მისი მშენებლობა 1865 წელს დასრულდა და სამლოცველო იმ დროისათვის ბათუმში ერთ-ერთი საუკეთესო არქიტექტურული ნაგებობად ითვლებოდა.
- წმინდა ქალწულმოწამე ბარბარეს სახელობის ტაძარი - ბათუმის ყოფილი სამხედრო ჰოსპიტალის ტერიტორიაზე მდებარეობს. ეკლესიის მშენებლობა რუსეთის იმპერატორ ალექსანდრე III უშუალო დაფინანსებით 1888 წელს დაიწყო და 1906 წელს დასრულდა. საბჭოთა ხელისუფლების დამყარების შემდეგ იგი გაუქმდა და თავისი ტერიტორიებით სამხედრო ჰოსპიტალს გადაეცა. 1997 წლის 7 აპრილს ხარების დღესასწაულზე აღდგენილი ტაძარი საზეიმოდ აკურთხა ბათუმის და სხალთის ეპისკოპოსმა (ამჟამად ბათუმის,ლაზეთის და ჩრ.ამერიკის მიტროპოლიტი) დიმიტრიმ საქართველოს წმინდა სინოდის მღვდელმთავრებთან ერთად.
- ბათუმის სულიწმინდის სახელობის კათოლიკური ეკლესია - 2000 წელს იქნა აგებული ბათუმელი კათოლიკეების მიერ. ეკლესია ამიერკავკასიის ადმინისტრატორმა მეუფე ჯუზეპე პაზოტომ აკურთხა. ტაძარს ხშირად სტუმრობს საქართველოში ვატიკანის ელჩი და აღევლინება საზეიმო წირვა-ლოცვა. აღსანიშნავია, რომ კათოლიკურ სარწმუნოებას საქართველოში დაახლოებით 50 ათასი მიმდევარი ჰყავს. ფოტო გალერეა
- 1899 წელს ბათუმში მცხოვრებმა ებრაელებმა მიიღეს ნებართვა იმპერატორისაგან სინაგოგის აშენების თაობაზე. სინაგოგა ცნობილი არქიტექტორის ლევ ვოლკოვიჩის პროექტის მიხედვით 1904 წელს აიგო, ამავე წელს ბათუმელმა ებრაელებმა დიდი ზარ-ზეიმით აღნიშნეს ახალი სინაგოგის გახსნა. 1929 წელს საბჭოთა ხელისუფლების გადაწყვეტილებით სხვა რელიგიური აღმსარებლობის ცენტრებთან ერთად, სინაგოგამაც შეწყვიტა ფუნქციონირება. გაუქმებულ სინაგოგაში წლების განმავლობაში ფუნქციონირებდა სხვადასხვა სპორტული ორგანიზაცია. 1998 წელს ბათუმელ ებრაელებს დაუბრუნდათ თავიანთი საკულტო შენობა. ამავე წელს შენობას სარემონტო სამუშაოებიც ჩაუტარდა. ფოტო გალერეა
- ბულვარის გაშენება 1881 წლიდან დაიწყო. მისი შექმნის იდეა ბათუმის ოლქის გუბერნატორს ა.ი. სმეკალოვს ეკუთვნის, რომელმაც ზღვისპირა ბულვარის გაშენება ცნობილ გერმანელ მებაღეს - რესელერს დაავალა. ბულვარმა თავისი არსებობის ისტორიაში განვითარების რამდენიმე ეტაპი განვლო. ბოლო წლებში ბათუმის ბულვარის ტერიტორია საგრძნობლად გაიზარდა და დღეისათვის მისი სიგრძე 7 კილომეტრს აღწევს. 1977 წლიდან ბულვარში ფუნქციონირებს ფერადი მოცეკვავე შადრევნები, რომლის არქიტექტურული პროექტი ეკუთვნის ქართველ ავტორ გ. ერქომაიშვილს. 2008 წლის სექტემბერში შადრევანი განახლებული სახით დაუბრუნდა ქალაქს. ფოტო გალერეა
- ბათუმის 6 მაისის პარკი - გახლავთ ერთერთი უძველესი სამოქალაქო ბაღი საქართველოში. მას 130 წლის ისტორია აქვს. პარკის მშენებლობა 1881 წელს „ნური-გელის“ ტბის სამხრეთ-აღმოსავლეთ ნაწილში დაიწყო. მშენებლობას სათავეში ჩაუდგა პრუსიელი მებაღე რესლერი. 1885 წლიდან ქალაქის ბაღისა და უკვე დაწყებული ბულვარის მშენებლობის ხელმძღვანელად მოიწვიეს ფრანგი მებაღე მიხეილ დალფონსი. იმ დროისათვის პარკის საერთო ფართობი იყო 78000 კვ.მეტრი. რუსეთის იმპერატორის პატივსაცემად ქალაქის ბაღს „ალექსანდრეს ბაღი“ ეწოდა. 1932 წელს ქალაქის ბაღი გადაკეთდა კულტურისა და დასვენების პარკად, 1933 წელს – ბავშვთა პარკად, შემდგომ – პიონერთა პარკად, 2006 წლიდან კი მას „6 მაისის პარკი“ ჰქვია. ფოტო გალერეა

Mtirala National Park Additional Sightseeing in the Region
- Gonio Fortress, Apsaros – historic fortress in Achara, in the Gonio district of Batumi, on the Black Sea coast, at the mouth river Chorokhi, on the left side. It was here that Colchic Bronze Culture and first Georgian kingdoms of Daiaeni and Qulha (Colchis) were discovered (BC XIII-VIII)
- Batumi Botanical Garden – it is located 9 km away from Batumi on Mtsvane Kontshki or Green Cape. The total area of the garden is 111 ha and it is 2.5 km away from Mtirala National Park Administration.
- Ancient Historic Petra Fortress – is located in village Tsikhisdziri of Kobuleti Municipality. It dates back to VI century AD.
- St. Nicholas Church - is located in the city of Batumi. The construction of the church was completed in 1865 and it was considered as one of the best pieces of architecture at that time.
- Church of Great Martyr Barbara - is located on the former territory of Batumi Military Hospital. The construction of the church began in 1888, with personal financing from Russian Emperor Alexander III, and completed in 1906. After establishing the Soviet rule, the church was abolished and together with its territory it was transferred to the Military Hospital. In 1997 the church was restored.
- Batumi Catholic Church of the Holy Spirit - was built by Catholic residents of Batumi in 2000. Photo Gallery
- In 1899, Russian Emperor granted the permission to the Jewish residents of Batumi to build a synagogue. The synagogue was built in 1904 according to the architectural project of a famous Architect Lev Volkovich. The same year, Jewish population of Batumi celebrated the opening of the synagogue with joy. In 1929, the Soviet government decided to close down the synagogue along with places of worship of other denominations. Various sports organizations were functioning in the building of the synagogue for years. In 1998, the synagogue building was handed back to the Jewish residents of Batumi. The building was restored the same year. Photo Gallery
- The construction of Batumi Boulevard started in 1881. It was an initiative of Batumi Precinct Governor A.I. Smekalov to build it. Smekalov ordered the famous German gardener Reseller to build the seaside boulevard. The boulevard has gone through several stages of development during its existence. During last years, the area of Batumi Boulevard has increased significantly and currently its length amounts to 7 km. The Colourful Dancing Fountain has been functioning in the boulevard since 1977, the architectural project of which belongs to a Georgian Architect G. Erkomaishvili. In September of 2008, the renovated fountain was returned back to the city. Photo Gallery
- Batumi Park of May 6 - is one of the oldest civic gardens in Georgia. Its history is more than 130 years old. The construction of the park began in 1881 to the south-east of Nuri-Geli Lake. A gardener from Prussia, Resler was heading the construction works. In 1885, a French Gardener, Michel Dalfons was invited to head the construction of the garden and the boulevard, construction of which had begun earlier. At that time, the total area of the park amounted to 78,000 m2. To honor the Russian Empire the park was named Alexander's Garden. In 1932 the park was transformed into a park of culture and leisure, in 1933 - into children's park and later - park of pioneers. It has been called Park of May 6 since 2006. Photo Gallery