დაცული ტერიტორიები საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე
საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე 6 სახელმწიფო ნაკრძალი მდებარეობს, რომელთა საერთო ფართობი 67,141 ჰა-ს შედაგენს. ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული დაცული ტერიტორიები საქართველოს ფართობის 0,97%-ს, ხოლო საქართველოს დაცული ტერიტორიების 12,8%-ს წარმოადგენს.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის (ან აფხაზეთის) დაცული ტერიტორიები
აფხაზეთის ტერიტორიაზე წარმოდგენილია 5 სახელმწიფო ნაკრძალი, რომელთა საერთო ფართობია 60753 ჰა.
გუმისთის ნაკრძალი
გუმისთის ნაკრძალის ფართობია 13,400 ჰა. ნაკრძალი ძირითადად კავკასიონის მთავარი ქედის სამხრეთ ფერდობზეა განლაგებული. იგი სოხუმის რაიონში, მდინარე აღმოსავლეთ გუმისთის ხეობაში მდებარეობს. გუმისთის ნაკრძალი აფხაზეთიში არსებული ხელუხლებელი ფოთლოვანი ტყეების ბიომრავალფეროვნების დასაცავად 1978 წელს დაარსდა.
ფსხუს ნაკრძალი
ფსხუს ნაკრძალი წარმოდგენილია 27,334 ჰა ფართობზე. ნაკრძალი ძირითადად კავკასიონის მთავარი ქედის სამხრეთ ფერდობზეა განლაგებული. ფსხუს ნაკრძალი მოქცეულია მდ. ფსხუს ქვაბულში, რომელიც ბზიფისა და კავკასიონის მთავარი ქედებით არის შემოსაზღვრული. ნაკრძალი 1978 წელს შეიქმნა და მისი მიზანია აფხაზეთში ხელუხლებელი წიწვოვანი ტყეების ბიომრავალფეროვნების დაცვა.
სკურჩის ნაკრძალი
სკურჩის ნაკრძალი ოჩამჩირის რაიონში მდებარეობს და მისი ფართობია 85 ჰა. მერქნიანი მცენარეებიდან სკურჩის ნაკრძალში აღსანიშნავია კოლხური ბზა, კოლხური ლეღვი, ჰართვისის მუხა, ლაფანი, კოლხური ჯონჯოლი და ველური ვაზი. სკურჩის ნაკრძალი აკადემიკოს ვასილ გულისაშვილის ინიციატივით 1971 წელს დაარსდა და მიზნად ისახავს კოლხეთის დაბლობის ჭარბტენიანი, სუბტროპიკული ტიპის რელიქტიური ტყეების დაცვას.
რიწის ნაკრძალი
რიწის სახელმწიფო ნაკრძალი აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე, ქალაქ გაგრიდან 60 კილომეტრის დაშორებით მდებარეობს. ნაკრძალი წარმოდგენილია კავკასიონის მთავარი ქედის სამხრეთ განშტოებაზე და მისი საერთო ფართობი 13,893 ჰა-ს შეადგენს. რიწის სახელმწიფო ნაკრძალი ზღვის დონიდან 928 მეტრის სიმაღლეზე მდებარე რიწის ტბის გარშემო მდებარეობს. ნაკრძალი 1957 წელს შეიქმნა, რიწის ტბის და მის გარშემო არსებული რელიქტიური ტყეების დაცვის მიზნით.
ბიჭვინთა-მიუსერის ნაკრძალი
ბიჭვინთა-მიუსერის ნაკრძალი 1966 წელს შეიქმნა ბიჭვინთის რელიქტიური და კოლხეთის ფართოფოთლოვანი ტყეების დაცვის მიზნით. ნაკრძალი აფხაზეთში შავი ზღვის სანაპიროზე მდებარეობს და სამი, ბიჭვინთის (165 ჰა), მიუსერისა (218 ჰა და ლიძვის (1296 ჰა) მონაკვეთისგან შედგება. მიჭვინთა-მიუსერის ნაკრძალის მთავარი მშვენება ბიჭვინთის ფიჭვია, რომლის ფუძიდანაც მომდინარეობს თავად ბიჭვინთის სახელწოდება. ბიჭვინთა-მიუსერის ნაკრძალში საქართველოს წითელი ნუსხის მცენარეებიდან წარმოდგენილია: ბიჭვინთის ფიჭვი, კოლხური ბზა, ლაფანა უთხოვარი, კოლხური ლეღვი, კავკასიური ხურმა და ხმელთაშუა ზღვის გარშემო ხმელეთისთვის დამახასიათებელი ისეთი მცენარეები, როგორიცაა ხემარწყვა და ხისმაგვარი მანანა.
შიდა ქართლის რეგიონის დაცული ტერიტორიები
ლიახვის ნაკრძალი
ლიახვის სახელმწიფო ნაკრძალი სუბალპური ტყეების დაცვის მიზნით 1977 წელს დაარსდა. ნაკრძალი განლაგებულია ცხინვალის რაიონის ჩრდილო-აღმოსავლეთ ნაწილში მდინარე პატარა ლიახვის ხეობის ზემო წელში, 6388 ჰა ფართობზე. ლიახვის ნაკრძალის შექმნის მიზანია ცენტრალური კავკასიონის სამხრეთული კალთებისთვის დამახასიათებელი: წიფლნარი, მუხნარი და რცხილნარი ტყეებისა და იქ არსებული ბიომრავალფეროვნების დაცვა. ლიახვის ნაკრძალში კეთილშობილი ირემი ბინადრობს, რომელიც ცენტრალური კავკასიონის ტერიტორიაზე მხოლოდ აქ გვხვდება.

Зашишонные територий на окупированных териториях Грузий
На окупированных териториах Грузий представлени 6 государстбених запаведников, обшая плошадь которых состовляет 67,141 га. Зашишоные територий на окупированных териториях состовляют 0,97% обшей плошади и 12,8% зашишоних територий Грузий.
Зашишеные територий Абхазской автономной республики
На територий Абхазий представлены 5 государственних запобедников, обшая плошадь которых состовляет 6073 га.
Заповедник- Гумиста
Плошадь заповедника Гумиста состовляет 13,400 га. Заповедник восновном расположен на юге гловного кавказского хребта. Заповедник расположен Сухумском раионе вушелье реки Гумиста. Ето заповедник основон в 1978 году., для сохранения биоразнообразыя листовых лесов Абхазий.
Заповедник- Псху
Заповедник псху представлен на 27,334 га, восновном на юге основного Кавказскои Хребта. Ето заповеднык расположен в Котловане реки Псху, и окружон Бзифскам и главним кавказским хребтом. Заповедник основан 1978 годы, её цель сохранения биоразновидности.
Заповедк-Скурчани
Заповедник Скурча расположен в Очамчирском раионе и её плошадь состовляет 85 га. Из древесый видов отлечаеться Колхидскый самшит, Колхидскый инжир, дуб Хартвиси,Колхидскый каперсы, дикая лаза и другие. Заповедник Скурча по инициативе академика Гулисашвили был создан 1971 году, с целью сохранения субтропических реликтовых лесов колхидской низменносты.
Заповедк-Рица
Заповедник Рица расположен в Очамчирском раёне в 60 км от г. Гагри. Заповедник представлен на юге основного кавказского хребта и её плошадь составляет 13,893 га.
Заповедник Рица расположен на 929 метров хад уровнем морья вокруг озеро Рица. Заповедник был создан с целю сохронения реликтивных лесов вокруге озеро Рица.
Бичвинта- Миусера
Заповедник бичвинта Миусера был создан с целью соханения реликтивних колхидских широколиственных лесов бичвинта. Заповедник расположен на побережье Чорного моря и состовлен из трёх чистеи, бичвинта (165 га), Миусери ( 218 га), и Лидзви ( 1296 га). кросота заповедника
Пицунда сосны с корнья которого происходин названия самой Бичвинта. В заповеднике бичвинта- Миусера с красной книги грузий представлени Пицунда сосны, колхидский самшит, лафана тис, колхидский инжир, кавказская Хурма и растения характеризуюшие для средиземного морья такие как хемарцква и манана.
Зашишенние територий региона Шида картли
Лиахвская
Лиахвский государственний заповедник с целю сохранения субальпових лесов был создан 1977 году. Заповедник с плошадю 6388 га в северо-востогном раионе ушелий реки Лиахви.
Цель создания заповедника сохронения характеризушая для южного Кавказа биоразновидности. Лиахвском заповеднике обитает благародний олень, которий на територий централного Кавказа встречаеться только здесь.