ალაზნის ჭალის ბუნების ძეგლი
ღირსშესანიშნაობა: ბუნების ძეგლი წარმოდგენილია მდინარე ალაზნის ყურეში 204,4 ჰა ფართობზე ბუნებრივი წარმოშობის ლიანებიანი ჭალის ტყის სახით. აქ უხვადაა მრავალწლოვანი კაკლები, იფნები, მუხები და თელები, ასევე ჭალის ტყისათვის დამახასიათებელი ბუჩქნარი. ე.წ. კაკლის ყურეში 1 კმ-იანი საფეხმავლო მარშრუტის გავლას ერთი საათი სჭირდება.
მდებარეობა: დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტი, მდ. ალაზნის მარჯვენა ნაპირი სოფ. ფიროსმანიდან სამხრეთ-აღმოსავლეთით, 165 მეტრი ზღვის დონიდან.
კოორდინატები: N41 21.548 E46 39.235
მისასვლელი გზა: ბუნების ძეგლთან ყველაზე ახლომდებარე მსხვილი დასახლებული პუნქტია ქ. დედოფლისწყარო. თბილისიდან დედოფლისწყარო დაშორებულია 130 კმ-ით; ხანგრძლივობა - 2 სთ;
ქ. დედოფლისწყარო - ალაზნის ჭალის ბუნების ძეგლი - 56 კმ; ხანგრძლივობა - 1 სთ და 30 წთ.
ღამისთევა: ღამის გასათევად ყველაზე ოპტიმალური ვარიანტია ქ. დედოფლისწყაროში დარჩენა, სადაც შესაძლებელია სასტუმროში გაჩერება.

Alazani Floodplain Forest Natural Monument
Attraction: The Natural Monument is located in the bay of Alazani River, on 204.4 ha in the form of natural floodplain forest covered by lianas. The place is rich with perennial walnut, ash, oak and elm, as well as bushes characteristic to floodplain forests. It takes one hour to cover 1 km of a pedestrian route in Kakliskure or Walnut Bay.
Location: Dedoplistskaro Municipality, right bank of Alazani River, to the southwest from Village Pirosmani, at an altitude of 165 m above sea level.
Coordinates: X: 638346 Y: 4580257
How to get there: The nearest large populated area is Dedoplistskaro. The distance from Tbilisi to Dedoplistskaro is 130 km; the length of the trip is 2 hours. The distance from Dedoplistskaro to Alazani Floodplain Forest Natural Monument is 56 km; the length of the trip is 1 hour and 30 min.
Where to stay: The best option for overnight stay is in town of Dedoplistskaro, where it is possible to stay at a hotel.