/ 63 კმ, 4 დღე, საცხენოსნო, რთული /
მთავარი ღირსშესანიშნაობები: სოფელი ზემო ომალო, სოფელი დართლო და დართლოს საბჭეო, პირიქითა ხეობის მცველი კოშკები, ვერხოვანის სასტუმრო-კოშკი და სოფელ დოჭუს საცხოვრებელი არქიტექტურა.
მარშრუტი იწყება ქვემო ომალოდან, თუშეთის დაცული ტერიტორიების ვიზიტორთა ცენტრიდან. ბილიკი ადის პირიქით-გომეწრის წყალგამყოფი ქედის უღელტეხილზე, რაც ოდითგანვეიყო თუშეთის ოთხივე თემის შეკრების ადგილი. ღელედან გზა მიემართება დართლოს მიმართულებით, რომელიც ყურადღებას იპყრობს თავისი უნიკალური არქიტექტურით. დართლოდან გზა მიუყვება პირიქითა ალაზნის მარცხენა სანაპიროს. დანოს შირუმიანებში გავრცელებულია ფურისულა. შემდეგი სოფელია ჭეშო. სოფელს გაღმიდან გადმოჰყურებს კლდეზე შემდგარი კოშკი ე.წ. ,,თეთრციხე’’. გზა კლდოვან პლატოზე გაშენებულ სოფელ ფარსმას ადგება. სოფელში შემორჩენილია სამი დიდი საგვარეულო ციხე-სახლი და პირამიდის ფორმის სახურავიანი კოშკი. ფარსმიდან მარშრუტი გადის პირიქითა ალაზანზე და მიუყვება ნაყაიჩოს უღელტეხილისაკენ (2,900 მ ზღვის დონიდან). ნაყაიჩოდან ბილიკი ეშვება დადიკურთაში, რომელიც, ბოჭორნის მსგავსად, ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი დასახლებაა თუშეთში და მდებარეობს ზღვის დონიდან 2,350 მეტრ სიმაღლეზე. ამას მოსდევს სოფელი ვერხოვანი,საიდანაც მარჯვნივ გზა მიდის სოფელ წოვათისაკენ. გზად პირველი ნასოფლარია - წარო. სოფლის თავში მოჩანს სამარხი აკლდამები, უფრო მაღლა გორაკზე - ბერი სამებას ჯვარი. აქედან გზა აუყვება წოვათისწყლის მარჯვენა ნაპირს, ვიდრე მიადგება მაღალი მთებით გარშემორტყმულ წოვათის ველს და ნასოფლარებს. უკანა გზა გადის სოფელ ვერხოვანზე, რომელშიც თუშეთის ყველაზე მაღალი კოშკი (17მ) მდებარეობს. შემდეგ სოფელი ჯვარბოსელია, საიდანაც იშლება არაჩვეულებრივი ხედი დანარჩენ სოფლებზე - ვეძისხევზე, კოკლათასა და ალისგორზე.
ხითანის ველზე მდებარეობს ხითანის წმინდა გიორგის საგომეწრო-სალაშქრო მფარველი სალოცავი. ხითანიდან გზა მიუყვება გომეწრის ხეობას, საიდანაც მოჩანს გაღმა-გამოღმა მდებარე თუშური სოფლები. სოფელ ბოჭორნასთან გზა ნელ-ნელა ჩადის ქვემოთ ქუე-ომალოს მიმართულებით. მარშრუტზე სასმელი წყალი უხვადაა.
მარშრუტის გავლის სავარაუდოგანრიგი:
დღე 1: სოფელი ომალო - სოფელი ჭეშო (18.5 კმ), ღამის გათევა საოჯახო სასტუმროებში ან კარავში.
დღე 2: სოფელი ჭეშო - ნაყაიჩოს უღელტეხილი - წოვათა - სოფელი ვერხოვანი (25 კმ), ღამის გათევა სოფელ ვერხოვანის ან ალისგორის საოჯახო სასტუმროში ან კარავში.
დღე 3: სოფელი ვერხოვანი/ალისგორი - სოფელი დოჭუ (7.5 კმ), ღამის გათევა სოფელ დოჭუს საოჯახო სასტუმროებში.

/ 63 км, 4 дня, конный, сложный /
Главные достопримечательности: дер. Земо Омало, дер. Дартло, охраняемые башни ущелья Пирикита, башня-гостиница Верховани и архитектура дер. Дочу.
Маршрут начинается с Квемо Омало, с центра визитёров охраняемых территорий Тушети. Тропинка поднимается на перевал водораздела Гомецри, который раньше являлся местом сбора четырёх сообществ Тушети. С реки дорога продвигается по направлению Дартло, который привлекает внимание своей уникальной архитектурой. С Дартло дорога ведёт к левому берегу Алазани. Следующая деревня Чешо. Башня «Тетрцихе», находящаяся на скале прямо сверху смотрит на деревню. В деревне Парсма до сих пор сохранились три семейных дома- крепости и башня в форме пирамиды. Из Парсмы маршрут ведет к Алазани и продвигается к перевалу Накаичо (2900 м. над у.м.). Из Накаичо маршрут спускается в Дадукарташи, который является одним из самых высоких посёлков в Тушети, расположенный на высоте 2350 м. над у.м. Затем следует деревня Верховани, оттуда дорога с правой стороны ведёт к дер. Цовати. На пути встречается первая заброшенная деревня Царо. В начале деревни видны древние захоронения, ещё выше на горе виден Крест Троицы. Отсюда дорога поднимается к правому берегу Цоватисцкали. Обратная дорога ведёт к деревне Верховани, где расположена самая высокая башня Тушети (17 м.). Затем находится дер. Джварбосела, откуда открывается прекрасный вид на остальные деревни – Ведзисхеви, Коклатаса и Алисгора.
На поле Хитани находится храм Св. Гиоргия. Из Хитани дорога ведёт к ущелью Гомецри, откуда видны деревни Тушетии. Около деревни Бочорна дорога медленно спускается вниз, по направлению Омало. На маршруте в изобилии питьевая вода.
1 день: дер. Омало – дер. Чешо (18,5 км.), ночёвка в семейных гостиницах или в палатках;
2 день: дер. Чешо – перекрёсток Накаичо – Цовата – дер. Верховани (25 км.), ночёвка в семейных гостиницах или в палатках в деревнях Верховани или Алисгори;