/ 73 კმ, 6 დღე, საფეხმავლო და საცხენოსნო, რთული/
მთავარი ღირსშესანიშნაობები: თუშეთის ერთ-ერთი ყველაზე ლამაზი სოფელი დართლო, შუა საუკუნეების ციხე-კოშკები, პირიქითის ხეობისა და აწუნთის უღელტეხილის შთამბეჭდავი ლანდშაფტები, საჯიხვეები, ფრინველთა მრავალფეროვნება, პირიქითა ხევსურეთი და მთის არქიტექტურის შესანიშნავი ნიმუშები - მუცო და შატილი.
მარშრუტი იწყება სოფელ ომალოდან და ძირითადად მიუყვება დართლოსაკენ მიმავალ სამანქანო გზას. გზა ადის პირიქით-გომეწრის წყალგამყოფი ქედის უღელტეხილზე და შემდგომ პირიქითა ხეობაში ეშვება. დართლოდან გზა პირიქითა ალაზნის მარცხენა ნაპირს მიუყვება. გირევის შემდეგ საფეხმავლო ბილიკი გადის ალაზნის მარჯვენა სანაპიროზე და მდინარის სათავეებამდე ადის. შემდეგ ბილიკი აწუნთის უღელტეხილზე გადადის, რომელიც ხევსურეთისა და თუშეთის გასაყარზე მდებარეობს და მისი გავლით ვიზიტორი ხვდება ხევსურეთში. მარშრუტი მთავრდება პირიქითა ხევსურეთის სოფელ შატილში, საიდანაც შესაძლებელია ავტოტრანსპორტით თბილისში ჩასვლა.
მარშრუტის გასწვრივ ცხვრის ბინებია (ჭეშო, თურსიეხი, ლუიბარჩე და საგინწყარო), თუში მეცხვარეების გაცნობა ვიზიტორს წარმოდგენას შეუქმნის მათ ყოფაზე შესაძლებელია უნიკალური თუშური ყველის დამზადების პროცესში ჩართვა და ქართული სელექციით გამოყვანილ პირუტყვის ჯიშების გაცნობა: თუშური ცხვარი, თუშური ცხენი, მეცხვარის ძაღლი.
საფეხმავლო მარშრუტის სავარაუდო განრიგი:
დღე 1: სოფელი ომალო - სოფელი დართლო, 18 კმ, ღამის გათევა შესაძლებელია როგორც სოფელ დართლოს საოჯახო სასტუმროებში, ასევე კარავში;

Main attractions: One of the most beautiful villages of Tusheti, medieval fortresses, picturesque landscapes of Pirikita Gorge and Atsunta Overpass, habitat of East Caucasian Tur, diversity of birds, Pirikita KHevsureti and remarkable pieces of mountain architecture – Mutso and Shatili.
The trail starts from Village Omalo and mainly runs along the automobile road leading toward Dartlo. The road goes up to Pirikita-Gometsari watershed overpass and then descends into Pirikita Gorge. From Dartlo the trail runs along the left bank of Pirikita Alazani River. After passing through Girevi, the pedestrian trail moves onto the right bank of Alazani River and reaches the source of the river. Then the trail continues toward Atsunta Pass, which is located at the crossroads of Khevsureti and Tusheti and one must cross this pass in order to go to Khevsureti. The trail ends in the village of Shatili of Pirikita Khevsureti, from where one can reach Tbilisi by car.
There are sheep farms alongside the trail (Chesho, Tursiekhi, Luibarche and Sagintskaro). By meeting Tushetian shepherds visitors can get an idea about their livelihood. It is possible to get involved in the process of making unique Tushetian cheese and to learn about domestic animals bred by using local selection process, such as: Tushetian sheep, Tushetian Horse and shepherd dog.
Possible schedules of pedestrian route:
Day 1: Village Omalo – Village Dartlo, 18 km. Overnight stay is possible at guesthouses in village Dartlo, as well as tents;