საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დაცული ტერიტორიების ბიომრავალფეროვნება
აფხაზეთის ფლორა განსაკუთრებული მრავალფეროვნებით გამოირჩევა, ამ ტერიტრირიაზე 2000-ზე მეტი მცენარეა წარმოდგენილი, რომელთაგან 800 სახეობა რიწის ნაკრძალში მოიპოვება. ამ ტერიტორიაზე წარმოდგენილი ბიომრავალფეროვნება საქართველოს აბორიგენული ფლორის 20%-ს, ხოლო კავკასიის 13%-ს შეადგენს. რიწის ნაკრძალის 14 922 ჰა (91%) ტყითაა დაფარული, აქ 120 სახეობის ხე და ბუჩქი იზრდება. ნაკრძალის ტყის საერთო ფართობის 70% კავკასიურ სოჭს (Abies nordmanniana) უკავია, წიფლის კორომებს 22%, ხოლო დანარჩენი ტყე წარმოდგენილია: მუხნარის, ფიჭვნარის, ნაძვნარის, რცხილნარის, ნეკერჩხლიანების, არყნარის და ცაცხვნარისგან. ნაკრძალში, დაახლოებით, 590 ჰექტრის ფართობზე გავრცელებულია კოლხური ბზის კორომი. ნაკრძალში ტყეების 26% ხელუხლებელი სახითაა წარმოდგენილი.
საქართველოს "წითელი ნუსხის" მცენარეები
იშვიათი და გადაშენების პირას მყოფი მცენარეებიდან, აღსანიშნავია კოლხური ბზის (Buxus colchica) საკმაოდ მოზრდილი ფართობი; ასევე გვხვდება უთხოვარი, კოლხური ჯონჯოლი, ჩვეულებრივი წაბლი, კაკალი და სხვ.
ენდემური მცენარეები
ნაკრძალში წარმოდგენილი მცენარეების უმრავლესობა საქართველოსა და კავკასიის ენდემებია, მათგან აღსანიშნავია: კოლხური ბზა, კავკასიური მოცვი, იმერული ხეშავი, კოლხური ჭნავი, კოლხური სურო, კოლხური ჯონჯოლი, იმერეთის ხეჭრელი, აღმოსავლეთის წიფელი, კავკასიური სოჭი და სხვ.
ფაუნა
რიწის ნაკრძალში მრავალი ძუძუმწოვარი ბინადრობს, მაგალითად: მურა დათვი, ფოცხვერი, მგელი, მელა და შველი. ზამთრის პერიოდში საკვების ძიებაში ნაკრძალს სტუმრობენ მაღალიმთების მკვიდრნი: დასავლეთ-კავკასიური ჯიხვი და არჩვი. აქ გვხვდება: ზღარბი, თხუნელა, კავკასიური ციყვი და პატარა მტაცებელი სინდიოფალა. ნაკრძალში ტყის კვერნა და მაჩვიც ბინადრობს.
რიწის ტერიტორიაზე მობუდარ ფრინველთა 69 სახეობიდან, 37 ბეღურასნაირთა ოჯახს განეკუთვნება. მდინარეების ნაპირებთან ბოლოქანქარების და წყლის შაშვების ნახვაა შესაძლებელი. რიწის ტბის მიდამოებში 8 სახეობის მტაცებელი ფრინველი ბუდობს, მათგან ყველაზე ხშირად: მიმინოს, ქორს, ჩვეულებრივ კაკაჩას და კირკიტას შეხვდებით. ტყეებში ღამის მტაცებლები: ზარნაშოები, ტყის ბუები და ოლოლები ბუდობენ. ნაკრძალში სხვადასხვა სახის კოდალას ნახვაცაა შესაძლებელი.
ნაკრძალის მდინარეები და თავად რიწის ტბაც მდიდარია კალმახით (Salmo fario trutta). პატარა რიწის ტბაში კი თევზი საერთოდ არ მოიპოვება.
ამფიბიებიდან ნაკრძალში წარმოდგენილია: ჩვეულებრივი და მცირეაზიური ტრიტონი, ჩვეულებრივი გომბეშო, ვასაკა, ტბის და მცირეაზიული ბაყაყები.
რეპტილიებიდან გვხვდება კავკასიური, ართვინული და კლდის ხვლიკები, წყლის ანკარა, სპილენძა გველი, ესკულაპის მცურავი და სხვ.
საქართველოს "წითელი ნუსხის" სახეობებიდან ნაკრძალის ტყეებში გვხვდება: კეთილშობილი ირემი (Cervus elaphus), მურა დათვი (Ursus arctos), დასავლეთ-კავკასიური ჯიხვი (Capra caucasica) და არჩვი (Rupicapra rupicapra). ნაკრძალი ისეთი იშვიათი და საინტერესო ფრინველების საბუდარია, როგორიცაა: მთის არწივი (Aquila chrysaetus) და კავკასიური როჭო (Tetrao mlokosiewiczi). ქვეწარმავლებიდან იშვიათი და გადაშენბის საფრთხის წინაშე მყოფი კავკასიური გველგესლა (Vipera kaznakovi) გვხვდება. მდინარეები და თავად რიწის ტბაც მდიდარია კალმახით (Salmo fario trutta).
ენდემური სახეობები რიწის სახემწიფო ნაკრძალში გავრცელებულია 40-მდე სახეობის საქართველოსა და კავკასიის ენდემური მსხვილი და წვრილი ძუძუმწოვარი: დასავლეთკავკასიური ჯიხვი (Capra caucasica), პრომეთეს მემინდვრია (Prometheomys schaposchnikowi), აღმოსავლეთ ევროპული ზღარბი (Erinaceus concolor), კავკასიური თხუნელა (Talpa caucasica Sat.), რადეს ბიგა (Sorex reddei Sat), გრძელკუდა კბილთეთრა (Crocidura gueldenstaedti Pall.) და სხვ.
ასევე აღსანიშნავია კავკასიის ენდემები: კავკასიური ჯვარულა (Pelodytes caucasicus) და მცირეაზიური ტრიტონი (Triturus vittatus).
ლიახვის ნაკრძალი
ფლორა
ლიახვის ნაკრძალში დაცულია აღმოსავლეთ კავკასიონის სამხრეთული კალთებისათვის დამახასიათებელი მთისა და მაღალმთის მცენარეულობა: ტყის ზედა სარტყელში გავრცელებულია წიფლნარი, ქვედა სარტყელში ქართული მუხნარი. სუბალპური სარტყლის ტყეებში - ლიტვინოვის არყი (Betula litwinowii) დომინირებს, უფრო მაღლა კი მაღალმთის ბოკვიანები და სუბალპური ბუჩქნარი, მეტწილად დეკიანები გვხვდება.
დიდი ლიახვის აუზთან შედარებით პატარა ლიახვის ხეობაში ნაძვნარი უფრო მცირე ტერიტორიაზე გვხვდება. ნაკრძალში გავრცელებული სუბალპური მაღალბალახეულობის ძირითადი სახეობებია: დიდფოთოლა ხარისშუბლა, ეშმაკის ქოში, აღმოსავლური ტილჭირი, ალოშა, ღიმი, მარიამა და სხვ.
საქართველოს „წითელი ნუსხის" სახეობები - ინფორმაცია აქ წარმოდგენილი იშვიათი და გადაშენების პირას მყოფი სახეობების შესახებ ძალიან მწირია. აქ გვხვდება უთხოვარი (Taxus baccata) და ყამბრო (Crataegus pontica).
ამ ტერიტორიაზე გავრცელებული ძუძუმწოვრებია: კურდღელი, მელა, მგელი, კლდის და ტყის კვერნები, სინდიოფალა. ლიახვის ნაკრძალის ნამდვილი მბრძანებელია მურა დათვი (Ursus arctos), რომლის კვალიც ტყეებშიც და ალპურ იალაღებზეც შეიძლება ნახოთ. ნაკრძალში ამ ცხოველის საკმაოდ დიდი და სტაბილური პოპულაცია ბინადრობს. აქ ასევე გვხვდება გარეული ღორი (Sus scrofa) და შველი (Capreolus capreolus). ხოლო ალპურ იალაღებზე იშვიათი და გადაშენების პირას მისული არჩვები (Rupicapra rupicapra) ბინადრობენ.
პატარა ლიახვის ორნითოფაუნა ძალზე მდიდარია. ნაკრძალში ბუდობს იშვიათი მთის არწივი (Aquila chrysaetos). სხვა მტაცებელ ფრინველთაგან ხეობაში გვხვდება: კაკაჩა, ქორი, მიმინო, ალალი, კირკიტა, ღამის მტაცებლები: ტყის ბუ, ჭოტი და ზარნაშო. პატარა ლიახვის ტყეებში რამდენიმე სახეობის კოდალა ბუდობს, მდინარეების ნაპირებზე წყლის შაშვების და ბოლოქანქარების ხილვაა შესაძლებელი. ნაკრძალის ორნიტოფაუნას წარმოადგენენ: მერცხალი, ჩიტბატონა, ჭინჭრაქა, შაშვი, ყორანი, თეთრგულა შაშვი, სხვა მრავალი პატარა თუ შედარებით დიდი ზომის ფრინველი.
საქართველოს „წითელი ნუსხის" სახეობები
იშვიათი და გადაშენების პირას მყოფი ცხოველებიდან აქ 17 სახეობის ცხოველი ბინადრობს. ძუძუმწოვრებიდან გვხვდება: მურა დათვი (Ursus arctos), არჩვი (Rupicapra rupicapra), ფოცხვერი (Lynx lynx) და კეთილშობილი ირემი (Cervus elaphus).
ფრინველებიდან აქ გვხვდება ისეთი მნიშვნელოვანი სახეობები, როგორიცაა: კრავიჭამია (ბატკანძერი), მთის არწივი, სვავი, შავთვალა მიმინო, წითელფეხა შავარდენი, კავკასიური შურთხი, რუხი წერო, ბუკიოტი და შავთავა წივწივა. ქვეწარმავლებიდან კი ბინადრობს ხმელთაშუაზღვის კუ.
ნაკრძალის მდინარეებში - პატარა ლიახვში და მის მრავალრიცხოვან შენაკადებში უხვად მოიპოვება კალმახი (Salmo fario trutta).
ენდემური ცხოველები
არსებული ინფორმაციის თანახმად, ლიახვის სახელმწიფო ნაკრძალში გავრცელებულია კავკასიის 6 და საქართველოს ენდემური წვრილი ძუძუმწოვარი სახეობა: მცირე ტყის თაგვი (Sylvamus uralensis), პონტო თაგვი (Sylvaemus ponticus), ჩვეულებრივი მემინდვრია (Microtus arvalis), დაღესტნური მემინდვრია (Terricola daghestanicus) და სხვ.

Биоразнообразие охраняемых территорий Грузии на окупированных территориях
Флора Абхазии выделяется особым многообразием, на этой территории распространено более 2000 наименований растений, из которых 800 видов можно встретить лишь на территории Рицского заповедника. Биологическое разнообразие, представленное на этой территории составляет 20% от аборигенной флоры Грузии и 13% - флоры Кавказа. 14 922 гектаров Рицского заповедника, то есть почти 91% покрыты лесом, здесь произрастает до 120 видов деревьев и кустарников. 70 процентов всей площади Рицского леса занимает кавказская сосна (Abies nordmanniana), заросли бука – 22%, а остальная часть леса представлена: дубовыми, сосновыми, еловыми, грабовыми, кленовыми, березовыми и липовыми представителями. В заповеднике, площадь приблизительно в 590 гектаров покрыта зарослями колхидского самшита. В заповеднике 26% лесов представлена в первозданном, нетронутом виде.
Виды, внесенные в «Красный список»
Из редких и находящихся на грани исчезновения растений заповедника следует отметить достаточно большую площадь занимаемую зарослями колхидского самшита (Buxus colchica). Также здесь можно встретить тис ягодный, колхидская клекачка, обыкновенный каштан, орех и другие.
Виды местныхрастений
Большинство представленных в заповеднике растений относятся к эндемике Грузии и Кавказа. Из них особо следует отметить: колхидский самшит, кавказский вакциниум, имеретинскую крушину, колхидский плющ, колхидскую клекачку, имеретинскую крушину ольховидную/ломкую, восточный бук, кавказскую сосну или пихту Нордманда и другие.
В Рицском заповеднике обитает множество млекопитающих, среди них: бурый медведь, рысь, волк, лиса и косули. В зимний период в поисках пропитания в заповедник спускаются обитатели высокогорья: западно-кавказский тур и серна. На этих территориях можно встретить: ежей, кротов, кавказских белок и маленькую хищницу ласку. В лесах заповедника обитают лесные куницы и барсуки. Из 69 видов птиц, обитающих на территории Рицы, 37 видов относится к отряду воробьиных. У берегов рек встречаются трясогузки и водные дрозды. В окрестностях озера Рицы гнездятся до 8 видов хищных пернатых, из которых чаще всего здесь можно встретить: ястреба - перепелятника, коршунов, обыкновенную пустельгу и обыкновенного канюка. В лесах обитают и ночные хищники: филины, лесные совы и ушастые совы. Здесь можно встретить несколько разновидностей дятловых.
Реки заповедника и непосредственно озеро Рица богаты форелью (Salmo fario trutta). В озере Малая Рица рыба не водится.
Из амфибий в заповеднике обитают: обыкновенный и малоазиатский тритоны, обыкновенные жабы, квакша, малоазиатская и озерная лягушки.
Из рептилий встречаются кавказские, артвинские и скальные ящерицы, водяной уж, медянка, эскулапов полоз и другие.
Из видов, внесенных в «Красный список» лесах заповедника можно встретить: благородного оленя (Cervus elaphus), бурого медведя (Ursus arctos), западно-кавказского тура(Capra caucasica) и серну (Rupicapra rupicapra). Заповедник является местом обитания таких интересных птиц, каковыми являются: горный орел (Aquila chrysaetus) и кавказский тетерев (Tetrao mlokosiewiczi). Из редких и находящихся на грани исчезновения пресмыкающихся здесь встречается кавказская гадюка (Vipera kaznakovi). Реки и озеро Рица изобилуют форелью (Salmo fario trutta).
Из местных видов в Рицском государственном заповеднике распространено до 40 видов крупных и мелких млекопитающих, относящихся к эндемике Грузии и Кавказа, среди которых: западно-кавказский тур (Capra caucasica), Прометеева полевка (Prometheomys schaposchnikowi), восточно-европейский еж (Erinaceus concolor), кавказский крот (Talpa caucasica Sat.), бурозубка Радде (Sorex reddei Sat), белозубка длиннохвостая (Crocidura gueldenstaedti Pall.) и другие.
Также следует отметить представителей эндемики Кавказа: кавказскую крестовку (Pelodytes caucasicus) и малоазиатского тритона (Triturus vittatus).
Лиахвский заповедник
В Лиахвском заповеднике под охраной находятся растения характерные для гор и высокогорья южных склонов Кавказского хребта: в верхнем лесном поясе распространены буковые, в нижнем поясе - грузинский дуб. В лесах субальпийского пояса - доминирует береза Литвинова (Betula litwinowii), а еще выше высокогорный явор и субальпийские кустарники, в большей степени в виде кавказского рододендрона.
По сравнению с бассейном Диди Лиахвы в ущелье Патара Лиахвы хвойные встречаются на незначительной территории. Среди основных видов субальпийских трав, распространенных в заповеднике встречаются: крестовник широколистный, аконит носатый, восточный борец, колокольчик широколистный, бутень кавказский и другие
Информация о распространенных здесь редких и находящихся на грани исчезновения растениях достаточно мала. Здесь можно встретить тис ягодный (Taxus baccata) и боярышник понтийский (Crataegus pontica).
Млекопитающие, обитающие на данной территории: заяц, лиса, волк, лесная и скальная куницы, ласка. Царем природы и единовластным господином этих мест является бурый медведь (Ursus arctos), следы которого здесь можно встретить повсюду, как в лесах, так и на альпийских рванинах. В заповеднике обитают достаточно стабильные и большие популяции этого животного. Здесь также можно встретить дикого кабана (Sus scrofa) и косулю (Capreolus capreolus). А на альпийских равнинах обитают редкие и находящиеся на грани исчезновения серны (Rupicapra rupicapra) или так называемые черные козлы.
Орнитофауна Патара Лиахви очень разнообразна. В заповеднике гнездится редкий золотой орел или беркут (Aquila chrysaetos). Из других хищных птиц в ущелье встречаются: канюк, ястреб, сокол, дербник, пустельга. Из ночных хищных птиц: лесная сова , домовой сыч и филин. В ущелье Патара Лиахви гнездятся несколько видов дятловых, на берегу рек можно встретить водного дрозда и трясогузок. Орнитофауну заповедника представляют: ласточки, корольковые вьюрки, крапивники, дрозды, вороны, белогрудые дрозды и множество других птиц маленьких и сравнительно больших размеров.
Из редких и находящихся на грани вымирания животных в заповеднике обитает до 17 видов. Из млекопитающих здесь встречаются: бурый медведь (Ursus arctos), серна (Rupicapra rupicapra), рысь (Lynx lynx) и благородный олень (Cervus elaphus).
Из пернатых здесь можно встретить такие интересные виды, как: ягнятник, беркут, черный (или бурый) гриф, канюк, кобчик, кавказский улар, серы журавль, мохноногий сыч и черноголовая славка. Из рептилий здесь обитает средиземноморская черепаха.
В реках заповедника, Патара Лиахви и ее многочисленных притоках в изобилии водится форель (Salmo fario trutta).
Виды местных животных
Согласно существующей информации в Лиахвском Государственном заповеднике распространено 6 млекопитающих, относящихся к эндемике Кавказа и Грузии, среди которых: малая лесная мышь (Sylvamus uralensis), понтийская мышь (Sylvaemus ponticus), обыкновенная полевка (Microtus arvalis), дагестанская полевка (Terricola daghestanicus) и другие.