საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დაცული ტერიტორიების ბიომრავალფეროვნება
აფხაზეთის ფლორა განსაკუთრებული მრავალფეროვნებით გამოირჩევა, ამ ტერიტრირიაზე 2000-ზე მეტი მცენარეა წარმოდგენილი, რომელთაგან 800 სახეობა რიწის ნაკრძალში მოიპოვება. ამ ტერიტორიაზე წარმოდგენილი ბიომრავალფეროვნება საქართველოს აბორიგენული ფლორის 20%-ს, ხოლო კავკასიის 13%-ს შეადგენს. რიწის ნაკრძალის 14 922 ჰა (91%) ტყითაა დაფარული, აქ 120 სახეობის ხე და ბუჩქი იზრდება. ნაკრძალის ტყის საერთო ფართობის 70% კავკასიურ სოჭს (Abies nordmanniana) უკავია, წიფლის კორომებს 22%, ხოლო დანარჩენი ტყე წარმოდგენილია: მუხნარის, ფიჭვნარის, ნაძვნარის, რცხილნარის, ნეკერჩხლიანების, არყნარის და ცაცხვნარისგან. ნაკრძალში, დაახლოებით, 590 ჰექტრის ფართობზე გავრცელებულია კოლხური ბზის კორომი. ნაკრძალში ტყეების 26% ხელუხლებელი სახითაა წარმოდგენილი.
საქართველოს "წითელი ნუსხის" მცენარეები
იშვიათი და გადაშენების პირას მყოფი მცენარეებიდან, აღსანიშნავია კოლხური ბზის (Buxus colchica) საკმაოდ მოზრდილი ფართობი; ასევე გვხვდება უთხოვარი, კოლხური ჯონჯოლი, ჩვეულებრივი წაბლი, კაკალი და სხვ.
ენდემური მცენარეები
ნაკრძალში წარმოდგენილი მცენარეების უმრავლესობა საქართველოსა და კავკასიის ენდემებია, მათგან აღსანიშნავია: კოლხური ბზა, კავკასიური მოცვი, იმერული ხეშავი, კოლხური ჭნავი, კოლხური სურო, კოლხური ჯონჯოლი, იმერეთის ხეჭრელი, აღმოსავლეთის წიფელი, კავკასიური სოჭი და სხვ.
ფაუნა
რიწის ნაკრძალში მრავალი ძუძუმწოვარი ბინადრობს, მაგალითად: მურა დათვი, ფოცხვერი, მგელი, მელა და შველი. ზამთრის პერიოდში საკვების ძიებაში ნაკრძალს სტუმრობენ მაღალიმთების მკვიდრნი: დასავლეთ-კავკასიური ჯიხვი და არჩვი. აქ გვხვდება: ზღარბი, თხუნელა, კავკასიური ციყვი და პატარა მტაცებელი სინდიოფალა. ნაკრძალში ტყის კვერნა და მაჩვიც ბინადრობს.
რიწის ტერიტორიაზე მობუდარ ფრინველთა 69 სახეობიდან, 37 ბეღურასნაირთა ოჯახს განეკუთვნება. მდინარეების ნაპირებთან ბოლოქანქარების და წყლის შაშვების ნახვაა შესაძლებელი. რიწის ტბის მიდამოებში 8 სახეობის მტაცებელი ფრინველი ბუდობს, მათგან ყველაზე ხშირად: მიმინოს, ქორს, ჩვეულებრივ კაკაჩას და კირკიტას შეხვდებით. ტყეებში ღამის მტაცებლები: ზარნაშოები, ტყის ბუები და ოლოლები ბუდობენ. ნაკრძალში სხვადასხვა სახის კოდალას ნახვაცაა შესაძლებელი.
ნაკრძალის მდინარეები და თავად რიწის ტბაც მდიდარია კალმახით (Salmo fario trutta). პატარა რიწის ტბაში კი თევზი საერთოდ არ მოიპოვება.
ამფიბიებიდან ნაკრძალში წარმოდგენილია: ჩვეულებრივი და მცირეაზიური ტრიტონი, ჩვეულებრივი გომბეშო, ვასაკა, ტბის და მცირეაზიული ბაყაყები.
რეპტილიებიდან გვხვდება კავკასიური, ართვინული და კლდის ხვლიკები, წყლის ანკარა, სპილენძა გველი, ესკულაპის მცურავი და სხვ.
საქართველოს "წითელი ნუსხის" სახეობებიდან ნაკრძალის ტყეებში გვხვდება: კეთილშობილი ირემი (Cervus elaphus), მურა დათვი (Ursus arctos), დასავლეთ-კავკასიური ჯიხვი (Capra caucasica) და არჩვი (Rupicapra rupicapra). ნაკრძალი ისეთი იშვიათი და საინტერესო ფრინველების საბუდარია, როგორიცაა: მთის არწივი (Aquila chrysaetus) და კავკასიური როჭო (Tetrao mlokosiewiczi). ქვეწარმავლებიდან იშვიათი და გადაშენბის საფრთხის წინაშე მყოფი კავკასიური გველგესლა (Vipera kaznakovi) გვხვდება. მდინარეები და თავად რიწის ტბაც მდიდარია კალმახით (Salmo fario trutta).
ენდემური სახეობები რიწის სახემწიფო ნაკრძალში გავრცელებულია 40-მდე სახეობის საქართველოსა და კავკასიის ენდემური მსხვილი და წვრილი ძუძუმწოვარი: დასავლეთკავკასიური ჯიხვი (Capra caucasica), პრომეთეს მემინდვრია (Prometheomys schaposchnikowi), აღმოსავლეთ ევროპული ზღარბი (Erinaceus concolor), კავკასიური თხუნელა (Talpa caucasica Sat.), რადეს ბიგა (Sorex reddei Sat), გრძელკუდა კბილთეთრა (Crocidura gueldenstaedti Pall.) და სხვ.
ასევე აღსანიშნავია კავკასიის ენდემები: კავკასიური ჯვარულა (Pelodytes caucasicus) და მცირეაზიური ტრიტონი (Triturus vittatus).
ლიახვის ნაკრძალი
ფლორა
ლიახვის ნაკრძალში დაცულია აღმოსავლეთ კავკასიონის სამხრეთული კალთებისათვის დამახასიათებელი მთისა და მაღალმთის მცენარეულობა: ტყის ზედა სარტყელში გავრცელებულია წიფლნარი, ქვედა სარტყელში ქართული მუხნარი. სუბალპური სარტყლის ტყეებში - ლიტვინოვის არყი (Betula litwinowii) დომინირებს, უფრო მაღლა კი მაღალმთის ბოკვიანები და სუბალპური ბუჩქნარი, მეტწილად დეკიანები გვხვდება.
დიდი ლიახვის აუზთან შედარებით პატარა ლიახვის ხეობაში ნაძვნარი უფრო მცირე ტერიტორიაზე გვხვდება. ნაკრძალში გავრცელებული სუბალპური მაღალბალახეულობის ძირითადი სახეობებია: დიდფოთოლა ხარისშუბლა, ეშმაკის ქოში, აღმოსავლური ტილჭირი, ალოშა, ღიმი, მარიამა და სხვ.
საქართველოს „წითელი ნუსხის" სახეობები - ინფორმაცია აქ წარმოდგენილი იშვიათი და გადაშენების პირას მყოფი სახეობების შესახებ ძალიან მწირია. აქ გვხვდება უთხოვარი (Taxus baccata) და ყამბრო (Crataegus pontica).
ამ ტერიტორიაზე გავრცელებული ძუძუმწოვრებია: კურდღელი, მელა, მგელი, კლდის და ტყის კვერნები, სინდიოფალა. ლიახვის ნაკრძალის ნამდვილი მბრძანებელია მურა დათვი (Ursus arctos), რომლის კვალიც ტყეებშიც და ალპურ იალაღებზეც შეიძლება ნახოთ. ნაკრძალში ამ ცხოველის საკმაოდ დიდი და სტაბილური პოპულაცია ბინადრობს. აქ ასევე გვხვდება გარეული ღორი (Sus scrofa) და შველი (Capreolus capreolus). ხოლო ალპურ იალაღებზე იშვიათი და გადაშენების პირას მისული არჩვები (Rupicapra rupicapra) ბინადრობენ.
პატარა ლიახვის ორნითოფაუნა ძალზე მდიდარია. ნაკრძალში ბუდობს იშვიათი მთის არწივი (Aquila chrysaetos). სხვა მტაცებელ ფრინველთაგან ხეობაში გვხვდება: კაკაჩა, ქორი, მიმინო, ალალი, კირკიტა, ღამის მტაცებლები: ტყის ბუ, ჭოტი და ზარნაშო. პატარა ლიახვის ტყეებში რამდენიმე სახეობის კოდალა ბუდობს, მდინარეების ნაპირებზე წყლის შაშვების და ბოლოქანქარების ხილვაა შესაძლებელი. ნაკრძალის ორნიტოფაუნას წარმოადგენენ: მერცხალი, ჩიტბატონა, ჭინჭრაქა, შაშვი, ყორანი, თეთრგულა შაშვი, სხვა მრავალი პატარა თუ შედარებით დიდი ზომის ფრინველი.
საქართველოს „წითელი ნუსხის" სახეობები
იშვიათი და გადაშენების პირას მყოფი ცხოველებიდან აქ 17 სახეობის ცხოველი ბინადრობს. ძუძუმწოვრებიდან გვხვდება: მურა დათვი (Ursus arctos), არჩვი (Rupicapra rupicapra), ფოცხვერი (Lynx lynx) და კეთილშობილი ირემი (Cervus elaphus).
ფრინველებიდან აქ გვხვდება ისეთი მნიშვნელოვანი სახეობები, როგორიცაა: კრავიჭამია (ბატკანძერი), მთის არწივი, სვავი, შავთვალა მიმინო, წითელფეხა შავარდენი, კავკასიური შურთხი, რუხი წერო, ბუკიოტი და შავთავა წივწივა. ქვეწარმავლებიდან კი ბინადრობს ხმელთაშუაზღვის კუ.
ნაკრძალის მდინარეებში - პატარა ლიახვში და მის მრავალრიცხოვან შენაკადებში უხვად მოიპოვება კალმახი (Salmo fario trutta).
ენდემური ცხოველები
არსებული ინფორმაციის თანახმად, ლიახვის სახელმწიფო ნაკრძალში გავრცელებულია კავკასიის 6 და საქართველოს ენდემური წვრილი ძუძუმწოვარი სახეობა: მცირე ტყის თაგვი (Sylvamus uralensis), პონტო თაგვი (Sylvaemus ponticus), ჩვეულებრივი მემინდვრია (Microtus arvalis), დაღესტნური მემინდვრია (Terricola daghestanicus) და სხვ.

Biodiversity of Protected Areas in the occupied territories of Georgia
Abkhazia flora is distinguished by particular diversity more than 2000 plants are represented in this territory, among them 800 species are found in Ritsa Reserve. The biodiversity represented in this territory comprises 20% of indigenous flors and 13 % of the Caucasian flora. 14 922 (91%) ofRitsa Reserve is covered by forest, 120 species of trees and bushed grow here. 70% of the entire area of the Reserve holds the Cuacasian fir-tree (Abiesnordmanniana), beech groves - 22%, and the rest of the wood is represented by: oak, pine, fir, hornbeam, maple, birch and lime-tree forests. Colchis boxwood grove is spread on about 590 hectares in the Reserve. 26 % of forests in the Reserve is represented in intact form.
Form rare and endangered plants quite a large area of Colchis boxwood (Buxuscolchica) is remarkable; Also here can be found yew, Colchis capers, the usual chestnut, nuts and others.
Endemic plants
Most of the plants represented in the Reserve are Georgian and the Caucasian endemics, among them: Colchic boxwood, the Caucasian cranberries, Imeretian buckthorns, Colchis sorbus, Colchis ivy, Colchis capers, Imeretian buckthorns, Oriental beech, Caucasian fir an others.
There are many mammals in Ritsa Reserve, such as: brown bera, lynx, wolf, fox and roe. During winter many inhabitants of high mountians visit the Reserve in search of food: West Caucasian tur and chamois. Here also can be found: hedgehog, mole, the Caucasian squirrel and a small predator weasel. Marten and badgers also inhabit the reserve.
From 69 species of nesting birds in Ritsa territory, 37 belong to sparrow family. In the riversides there are wagtails and blackbirds. In the surrounding of Lake Ritsa there are 8 species of birds of prey, among them modt often there can be found: falcon, hawk, buzzard and kestrel. In the forest there are night predators: horned owls, forest owls and long-eared owl. You can also find different species of woodpeckers in the reserve.
The rivers of the reserve and Lake Ritsa itself are rich in trout (Salmofariotrutta). In a little Lake Ritsa there is no any fish.
From amhibians there are: common and Asia Minor newt, common toad, tree frog, lake and Asia Minor frogs.
From reptiles tere are Caucasian, Artvin and rock lizards, water snakes, smoothesnakes,Aesculapian snake and others.
The species from the “Red List” of Georgia are: red deer (Cervuselaphus), brown bear (Ursusarctos), West Caucasian tur (Capra caucasica) and chamois (Rupicaprarupicapra). The reserve is the nesting place of such rare and interesting birds as: golden eagle (Aquila chrysaetus) and the Caucasian grouse (Tetraomlokosiewiczi).From reptiles here can be found rare and endangered Caucasian viper (Viperakaznakovi). Rivers and Lake Ritsa itself is rich in trout (Salmofariotrutta).
In Ritsa Reserve there are about 40 species of Georgian and Caucasian mammals: West Caucasian tur (Capra caucasica), Prometheus vole (Prometheomysschaposchnikowi), East European hedgehog (Erinaceusconcolor), Cuacasian mole (Talpacaucasica Sat.), Radde’s shrew (Sorexreddei Sat), white-toothed shrew Crociduragueldenstaedti Pall.) and others.
Also there are the Caucasian endemics: Caucasian Parsley frog (Pelodytescaucasicus) and Asia Minor Newt (Triturusvittatus).
Liakhvi Reserve
In Liakhvi Reserve mountain and high mountain plants characteristic for East Caucasus southern slopes are preserved: In the upper zone of the forest there are beech forests and in the lower zone –Georgian oak forests. In subalpine forests – Litvinov’s birch (Betulalitwinowii) dominates, andhigher there are high mountain maple trees and subalpine bushes, mostly rhododendrons.
Compared to the big Liakhvi basin, in small Liakhvi valley fir trees are spread in a small territory. The main subalpine species are: ragwort, devil’s helmet, oriental aconite, large campanula, lovage and others.
Species from the “Red List” of Georgia – the information about rare and endangered species is very poor. Here can be found yew (Taxusbaccata) and azarole.
Common mammals in thias area are: rabbits, foxes, wolves, rock and forest martens, weasels. The real king of Liakhvi Reserve is brown bear (Ursusarctos), whose traces can be found everywhere in the forests and in alpine pastures. Here are alos boar (Susscrofa) and roe (Capreoluscapreolus). And in Alpine pastures there are rare and endangered chamois (Rupicaprarupicapra).
Small Liakhviornithofauna is very rich. In the reserve rare golden eagle (Aquila chrysaetos) nests. Other predators found in the valley are: buzzard, hawk, falcon, kestrel, nocturnal predators: forest owl, little owl, and horned owl. In the forests of small Liakhvi there are several species of woodpeckers, in the riversides blackbirds and wagtails can be found. The representatives of Reserve ornithofauna are: swallow, goldfinch, wren, blackbird, raven, white-hearted trush and many other small or large birds.
Species from the “Red List’ of Georgia
From rare and endamgered species 17 species of animals inhabit here. From mammals there are: brown bear (Ursusarctos), chamois (Rupicaprarupicapra), lynx (Lynx lynx) and red deer (Cervuselaphus).
From birds here cnabe found such species as: bearded vulture, golden eagle, vulture, black-eyed falcon, peregrine, Caucasian Snowcock, gray crane, long-eared owl and blackcap tit. From reptiles here can be found Mediterranean tortoise.
In the reserve rivers – Small Liakhvi and its tributaries there is a lot of trout (Salmofariotrutta).
Endemic animals
According to the existing information, 6 Caucasian and Georgian endemic small mammals are spread in Liakhvi State Reserve: Small forest mouse (Sylvamusuralensis), Pontic mouse (Sylvaemusponticus), common vole (Microtusarvalis), Dagestan’s vole (Terricoladaghestanicus) and others.