ბაწარა-ბაბანეურის დაცული ტერიტორიების ბიომრავალფეროვნება
ბაწარა-ბაბანეურის დაცული ტერიტორიების ბიომრავალფეროვნება გამოირჩევა უნიკალური ფლორით. აქ აღრიცხულია უმაღლესი მცენარეების 733 სახეობა - გვიმრანაირევი - 41, შიშველთესლოვნი - 1 და ყვავილოვანი - 691 (ერთლებნიანების 134 და ორლებნიანების 557 სახეობა).
ბაწარას ნაკრძალი უნიკალური უთხოვრიანებითაა ცნობილი, ხოლო ბაბანეურის ნაკრძალი - ძელქვის ვრცელი კორომით. ბაწარასა და ბაბანეურის ეკოსისტემები მნიშვნელოვანი საკონსერვაციო ადგილია, ბუნებრივი წარმოშობისაა და მოიცავს დიდ ფართობს, რაც იშვიათ ნიმუშს წარმოადგენს მსოფლიო ეკოსისტემებში.
ბაბანეურის სახელმწიფო ნაკრძალში ფართობის 28,2% ძელქვის კორომებს უკავია, ქართული მუხის ტყეს - 8%, რხცილნარს - 43,4%, ხოლო წიფლნარს კი 12,8%. ფართობის დანარჩენი, 7,8% ჭალის ტყეებითა და ბუჩქნარებით არის დაფარული.
მცენარეული საფარით მდიდარი ბაწარა-ბაბანეურის დაცული ტერიტორიების ეკოსისტემა მრავალი ნადირ-ფრინველის საბინადრო გარემოა. ამ ტერიტორიებზე აღსანიშნავია მტაცებელი ცხოველებისა და ფრინველების სიმრავლე.
ფლორა
ბაწარა-ბაბანეურის დაცულ ტერიტორიებზე მცენარეულობა წარმოდგენილია მრავალფეროვანი სახეობებით. ტყეებში ძირითადად გვხვდება: წიფელი, წაბლი, რცხილა, მურყანი, ქართული მუხა, თელით და ნეკერჩხალით, იფანი, ცაცხვი, უთხოვარი, ძელქვა, ლაფანი, ჭალის მუხა და სხვა სახეობები.
ბაწარას სახელმწიფო ნაკრძალის ფართობის 68% წიფლის ტყეებს უკავიათ, რცხილნარს - 12.1%, წაბლის ტყეს - 4.6%, უთხოვრის დომინანტობით შექმნილ ტყეს კი - 7.8%. ჭალის ტყეებსა და ბუჩქნარებს ჯამურად 9.1% უკავიათ.ნაკრძალში ბუჩქების სახეობებიდან გვხვდება: ჯაგრხილა, თხილი, წითელი და შავი კუნელი, შინდანწლა და სხვა დასახელებები.
ბაწარას ნაკრძალში უთხოვრების უალამაზესი ეკოსისტემების გარდა წარმოდგენილია ხელუხლებელი წიფლნარი და მურყნარი. მდინარე ბაწარას სათავეში მაღალი მთის ბოკვის ულამაზესი კორომებია. მესამეული პერიოდის კავკასიურ-ირანულ ენდემს, დენდროფლორის რელიქტის - ძელქვის კორომს ნაკრძალის ფართობის 750 ჰა უკავია.მდ. ილტოს ხეობა კი გამოირჩევა კარგად შემონახული წიფლნარით.
ნაკრძალის ტყის საბურველს ქმნის: რცხილა, ქორაფი, ცაცხვი, ქართული მუხა და ზოგიერთი სხვა სახეობის ხეები.
ქვეტყეში წარმოდგენილი სახეობებია: შინდი, ჩვეულებრივი თხილი, წითელი კუნელი და წერწა.
საქართველოს „წითელი ნუსხი“-ს მცენარეები
ბაწარა-ბაბანეურის დაცულ ტერიტორიაზე საქართველოს "წითელი ნუსხის" 9 მცენარის სახეობაა გავრცელებული: კოლხური ბზა (Buxus colchica Pojark), წაბლი (Castanea sativa Mil), კაკალი (Juglans regia L), ლაფანი (Pterocarya pterocarpa (Michx) Kunth), ჭალის მუხა (Quercus pedunculiflora K. Kock), თელადუმა (Ulmus glabra Huds), ჩვეულებრივი თელა (Ulmus minor Mill), ძელქვა (Zelkova carpinifolia Pall) და უთხოვარი (Taxus baccata L).
ენდემები და რელიქტები
ბაწარასა და ბაბანეურის დაცულ ტერიტორიებზე აღსანიშნავია მესამეული პერიოდის შემორჩენილი კავკასიურ-ირანული დენდროფლორის რელიქტები - უთხოვრისა (Taxus baccata) და ძელქვის (Zelcova caprinifolia) კორომები. სულ გამოვლენილია 83 კავკასიის ენდემური მცენარე, მათგან 2 სახეობა გვიმრანაირია, ხოლო დანარჩენები ყვავილოვანი. (აქ გვხვდება მაგალითად პასტუხოვის სურო) (Hedera pastuchowii), (Ranunculus caucasicus), (Draba hispida).
ფაუნა
ბაწარასა და ილტოს დაცულ ტერტორიაზე გავრცელებულია საშუალო და მსხვილი ძუძუმწოვარები: შველი, არჩვი, გარეული ღორი, მურა დათვი, მგელი, ფოცხვერი, ტურა, მელა, მაჩვი, ქვის კვერნა, ტყის კვერნა, გარეული კატა, და სხვ. გასულ წლებში ილტოს აღკვეთილში ირმის რამოდენიმე ეგზემპლარი გამოჩნდა. ასევე გვხვდება კავკასიური ციყვი და რადეს ბიგა (Sorex raddei).
დაცულ ტერტორიაზე დაფიქსირებულია 60-მდე ორნიტოფაუნის წარმომადგენელი. აღრიცხული სახეობებიდან ბაწარა-ბანაეურისა და ილტოს მკვიდრი ბინადრები არიან: ქედანი, ჩხართვი, შაშვი, ყორანი, ჩიტბატონა, რამდენიმე სახეობის კოდალა და კიდევ მრავალი სახეობის პატარა ფრინველი.
აღსანიშნავია დაცულ ტერიტორიებზე წარმოდგენილი მტაცებელი ფრინველების სიმრავლე. აქ გვხვდება: ბატკანძერი, ორბი, სვავი, კირკიტა, ქორი, მიმინო, მთის არწივი და სხვ.
ამფიბიებიდან გვხვდება 7 სახეობა, მათ შორის: კოლხური გომბეშო, ჩვეულებრივი ვასაკა, მწვანე გომბეშო, მცირეაზიური ბაყაყი და სხვ.
ქვეწარმავლებიდან წარმოდგენილია 14-მდე სახეობა. მათ შორისაა: ხვლიკის სამი ენდემური სახეობა - კავკასიური ხვლიკი, მდელოს ხვლიკი და ართვინი, ასევე გვხვდება ხმელთაშუაზღვის კუ. რეპტილიების სხვა სახეობებიდან აღსანიშნავია კავკასიური გველგესლა. მდ. ილტოში და მდ. ბაწარაში (მის შენაკადებშიც) კი გავრცელებულია კალმახი.
საქართველოს "წითელი ნუსხის" ცხოველები
იშვიათი და გადაშენების პირას მყოფი სახეობებიდან ბაწარა-ბაბანეურის დაცულ ტერიტორიებზე წარმოდგენილია: კავკასიური ციყვი, მურა დათვი, წავი (Lutra lutra), ფოცხვერი და სხვ.
ამ ტერიტორიებზე მობინადრე იშვიათ ფრინველებს წარმოადგენენ გლობალურად მნიშვნელოვანი სახეობები: მთის არწივი (Aqula crysaetos), ფასკუნჯი (Neophron perncopterus), სვავი (Aegypius monachus), ორბი (Gyps fulvus), ბუკიოტი (Aegolius funereus), ბუხრინწა (Aegolius funereus) და შავი ყარყატი (Ciconia nigra).
ენდემური ცხოველები
ბაწარა-ბაბანეურის ტერიტორიებზე კავკასიის ენდემური წვრილი ძუძუმწოვრების 11 სახეობაა გავრცელებული, მათგან აღსანიშნავია: რადეს ბიგა (Sorex raddei), შავი ვირთაგვა (Rattus rattus), მეჰელის ცხვირნალა (Rhinolophus mehelyi), გიგანტური მეღამურა (Nyctalus leisleri) და სხვა.

Биоразнообразие Охраняемых Территорий Бацара-Бабанеури
Биологическое разнообразие Бацара - Бабанеурских охраняемых территорий отличается наличием здесь уникальной флоры. Здесь описаны 733 вида высших растений - папоротниковидных 41, голосеменных 1 и цветковых 691 (однодольных 134 вида и двухдольных 557 видов).
Бацарский заповедник известен уникальными видами тиса, а Бабанеурский заповедник - распространенными здесь зарослями дзельквы. Экологические системы Бацары и Бабанеури представляют собой важное консервационное место естественного происхождения, охватывающие большие площади, представляющие редкий образец мировой экологической системы.
28,2 % площади Бабанаурского государственного заповедника занимают заросли дзельквы, 8% заняты лесами из грузинского дуба, грабовые леса занимают 43,4%, буковыми лесами покрыто 12,8%. Остальные 7,8% заняты поймовыми лесами и кустарниковыми зарослями. Богатая растительным покровом экологическая система Бацара - Бабанеурских охраняемых территорий является областью обитания множества птиц и животных. На этих территориях отмечается большое разнообразие хищных животных и птиц.
Растительность в Бацара - Бабанеурских охраняемых территориях представлена разнообразием видов. В лесных массивах в основном встречается бук, каштан, граб, ольха, грузинский дуб, вяз и клен, ясень, липа (липа опушёенностолбиковая), ягодный тис, дзельква, лапина/крылорешник, пойменный дуб и другие виды.
В Бацарском государственном заповеднике 68% занимают буковые леса, 12,1% занято грабовыми лесами, каштаном занято 4,6%, леса с доминирующим в них тисом (тисом ягодным) занимают 7,8%. Пойменными лесами и кустарниковыми зарослями покрыто в общей сложности 9,1% всей площади заповедника. Из кустарниковых в заповеднике встречаются граб восточный, лещина (или орешник), красный и черный боярышник, сидзина (или кизильник) и другие разновидности.
Кроме живописной экологической системы тиса (ягодного тиса) в Бацарском заповеднике имеются девственные буковые и ольховые леса. У истока реки Бацара можно увидеть красивейшие заросли высокогорного явора. Реликтовым представителем дендрофлоры кавказско-иранского происхождения третичного периода - дзельквой покрыто 750 гектаров заповедника. А Илтойское ущелье характеризуется хорошо сохранившимися буковыми лесами.
Основными видами лесов заповедника являются граб, клен, липа, грузинский дуб и некоторые другие виды деревьев.
Подлесье представлено следующими видами: кизилом, лещиной (или орешником обыкновенным) красным боярышником и жимолостью кавказской.
Растения из "Красного списка/перечня" Грузии
На охраняемой Бацара - Бабанеурской территории распространены 9 видов растений из "Красного списка/перечня" Грузии: самшит колхидский (Buxus colchica Pojark), каштан (Castanea sativa Mil), орех грецкий (Juglans regia L), лапина (или крылорешник) (Pterocarya pterocarpa (Michx) Kunth), пойменный дуб (Quercus pedunculiflora C. Kock), вяз шершавый (Ulmus glabra Huds), вяз обыкновенный (Ulmus minor Mill), дзельква (Zelkova carpinifolia Pall) и тис ягодный (Taxus baccata L).
Местные и реликтовые представители
На охраняемых Бацара - Бабанеурских территориях достойны внимания реликтовые представители дендрофлоры кавказско-иранского происхождения третичного периода - заросли тиса ягодного (Taxus baccata) и дзельквы (Zelcova caprinifolia). В общей сложности выявлено 83 вида местных растений, из них два вида папоротниковидных, а остальные цветковые. (Здесь можно встретить такие растения, как плющ Пастухова (Hedera pastuchowii), кавказский лютик (Ranunculus caucasicum), крупку щетинистую (Draba hispida).
На Бацарской и Илтойской охраняемой территории распространены средние и мелкие млекопитающие: косули, серны, кабаны, бурые медведи, волки, рысь, шакалы, лисы, барсуки, скалистая куница, дикие коты и другие. В прошедшие годы в Илтойском заказнике появилось несколько экземпляров оленей. Здесь также встречаются кавказская белка и бурозубка Радде (Sorex raddei).
На охраняемой территории было зафиксировано до 60 видов представителей орнитофауны. Из учтенных представителей фауны коренными обитателями Бацара - Бабанеурского заповедника и Илтойского заказника являются вяхирь, деряба, дрозд, ворон, корольковый вьюрок, несколько разновидностей дятловых и еще множество видов маленьких птиц.
Следует отметить наличие на охраняемых территориях множества хищных птиц. Здесь встречаются бородач (или ягнятник), гриф (или сип), черный гриф или бурый гриф, обыкновенная пустельга, ястреб, сокол, горный орел.
Из амфибий здесь можно встретить 7 видов, в том числе: колдхидскую жабу, обыкновенную квакшу, зеленую жабу, малоазиатскую лягушку и других.
Пресмыкающиеся здесь насчитываются до 14 видов. Среди них: три местных вида ящериц- кавказская ящерица, луговая ящерица и артвинская, здесь также можно встретить средиземноморскую черепаху. Из других представителей пресмыкающихся следует отметить кавказскую гадюку. А в реках Бацара и Илто, как и в ее притоках водится форель.
Из видов "Красного перечня/списка" Грузии
Из редких и находящихся на грани исчезновения видов Бацара - Бабанеурский заповедник представлен кавказской белкой, бурым медведем, выдрой
(Lutra lutra), рысью и другими видами.
К редким представителям фауны, обитающих на этих территориях относятся виды глобальной важности: горный орел (Aqula crysaetos), обыкновенный стервятник (Neophron perncopterus), черный или бурый гриф (Aegypius monachus), гриф или сип (Gyps fulvus), мохноногий сыч (Aegolius funereus), и черный аист (Ciconia nigra).
Местные обитатели
В Бацара - Бабанеурском заповеднике распространены 11 видов мелких млекопитающих, принадлежащих к кавказской эндемике, из которых особенного внимания заслуживают: бурозубка Радде (Sorex raddei), черная крыса (Rattus rattus), подковонос Мегели (Rhinolophus mehelyi), малая вечерница (Nyctalus leisleri) и другие. Из пресмыкающихся к местным обитателям относится 5 видов: средиземноморская черепаха (Testudo greaca), луговая ящерица (Darevskia praticola), болотная черепаха (Emys orbicularis), полосатая ящерица (Lacerta strigata) и гадюка Динника (Vipera Dinikii).