ვიზიტორთა და ადმინისტრაციული ცენტრის მშენებლობა ჯავახეთში
ახალქალაქში, ჯავახეთის ეროვნული პარკის ვიზიტორთა და ადმინისტრაციული ცენტრის მშენებლობა დაიწყო. საძირკვლის ჩაყრას საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრი ხათუნა გოგალაძე, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარე რატი ჯაფარიძე, ბუნების დაცვის მსოფლიო ფონდის (WWF) და გერმანიის რეკონსტრუქციისა და განვითარების საკრედიტო ბანკის (KFW) წარმომადგენლები დაესწრნენ.
აღნიშნული ვიზიტის ფარგლებში, ხათუნა გოგალაძემ მოინახულა ჯავახეთის დაცული ტერიტორიების შემადგენლობაში შემავალი კარწახის ტბა და ადგილზე არსებულ ბიომრავალფეროვნებას გაეცნო.
ვიზიტორთა და ადმინისტრაციული ცენტრის მშენებლობა გერმანიის რეკონსტრუქციისა და განვითარების საკრედიტო ბანკის დაფინანსებითა და ბუნების დაცვის მსოფლიო ფონდის გერმანიის ფილიალის ზედამხედველობით ხორციელდება პროექტის „ჯავახეთის ეროვნული პარკის შექმნა საქართველოში" (პროექტის ღირებულება: 2 250 000 ევრო) ფარგლებში. აღნიშნული პროექტი ითვალისწინებს ჯავახეთის რეგიონში ეროვნული პარკისა და ხუთი აღკვეთილის შექმნას. გარდა ამისა, ამავე პროექტის ფარგლებში განხორციელდა და მიმდინარეობს ცალკეული სოციო-ეკონომიკური პროექტები, ეწყობა ეკო-ტურისტული ინფრასტრუქტურა და დაგეგმილია ტრანსასაზღვრო თანამშრომლობის განვითარება.
პროექტის განმახორციელებელმა WWF-მა მოამზადა ჯავახეთის დაცული ტერიტორიების მენეჯმენტის გეგმა, რომელიც გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს მიერ 2013 წელს დამტკიცდა. აღნიშნული გეგმის მიხედვით მოხდება ჯავახეთის დაცული ტერიტორიების მართვა მომავალი 6 წლის განმავლობაში.

Construction of Visitor Centre and Administrative Building in Javakheti
The construction of visitor centre and administrative building has begun in Akhalkalaki. Minister of Environmental and Natural Resources Protection of Georgia Khatuna Gogaladze, Chairman of the Agency of Protected Areas Rati Japaridze, and representatives of the World Wildlife Fund (WWF), and the Reconstruction and Development Credit Bank (KfW) attended the ceremony of laying the foundation stone for the centre and administrative building.
Khatuna Gogaladze also visited Lake Kartsakhi, which is part of Javakheti Protected Areas, and acquainted herself with the local biodiversity.
The construction of the visitor Centre and administrative building is financed by KfW and is being supervised by WWF Germany within the framework of the project “Establishment of Javakheti National Park in Georgia” (project cost: 2,250,000 EUR). During the project implementation process, Javakheti National Park and five wetland sanctuaries were established. It must be emphasized that several socio-economic projects have already been implemented and are underway. It is also planned to develop trans-boundary cooperation and to install tourist infrastructure in the park territory.
WWF prepared a management plan for the project, which was approved by the Ministry of Environment and Natural Resources Protection in 2013. Javakheti Protected Areas will be managed in accordance with the aforementioned plan for the next six years.