ველო ტური ვაშლოვანის დაცულ ტერიტორიებზე
კვირას, 24 ნოემბერს, დაცული ტერიტორიების სააგენტო ველომოყვარულთა საინიციატივო ჯგუფთან ერთად გიწვევთ ერთდღიან ველო ტურში თბილისი - ვაშლოვანის მიმართულებით. ტური ატარებს სიმბოლურ ხასიათს, ეძღვნება რა ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების პოპულარიზაციას და ემსახურება ცხოვრების ჯანსაღი წესის დანერგვას საზოგადოებაში. დისტანცია თბილისიდან ვაშლოვანის ეროვნული პარკის შესასვლელამდე 120 კმ-ია, ველო ტურის საერთო მანძილი კი დაახლოებით 70-80 კმ-ს შეადგენს.
სტარტის დაწყების ადგილამდე და უკან ტრანსპორტირება განხორციელდება სააგენტოს მიერ დაქირავებული ავტობუსითა და ველოსიპედების გადასატანი სატვირთო მანქანით.
ტურის განრიგი:
23 ნოემბერი, შაბათი
20:00 შეკრება სპორტის სასახლესთან და ველოსიპედების განთავსება სატვირთო მანქანაში (წინა დღით ველოსიპედების მოტანის მიზანია დროის მოგება, რათა ჩატვირთაზე გასვლის წინ არ მოხდეს დროის დაკარგვა).
24 ნოემბერი, კვირა
07:30 შეკრება გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროსთან. მის: ორთაჭალა, გულუას ქ. 6;
08:00 გასვლა ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების მიმართულებით;
11:00 ჩასვლა ეროვნული პარკის შესასვლელთან და ველოტურის დაწყება;
15:00 ვაშლოვანის ეროვნული პარკი, ბუღა მოედანი და უკან დაბრუნება ვაშლოვანის ეროვნული პარკის მეორე შესასვლელისკენ;
19:00 დაბრუნება თბილისში. ტრანსპორტირება ავტობუსით.
ველო ტურის მონაწილეებს უნდა ჰქონდეთ საკუთარი ველოსიპედები და ასევე გრძელ დისტანციებზე გადაადგილების გამოცდილება. ძალიან სასურველია, თან იქონიოთ ძაღლების დამფრთხობი მოწყობილობა ვისაც ეს გაგაჩნიათ, ვინაიდან ვაშლოვანში რამდენიმე სამეცხარეო ბინაა, სადაც ძაღლები გარკვეულ საფრთხეს წარმოადგენს. დაცული ტერიტორიების სააგენტო წინასწარ მიაწვდის ინფორმაციას იქ მყოფ მეცხვარეებს ველო ტურის შესახებ და გააფრთხილებს ძაღლების დაკავების აუცილებლობაზე.
მონაწილეები უზრუნველყოფილი იქნებიან ტრანსპორტირებით და ასევე ველოსიპედების გადასატანი საბარგო მანქანით.
ტურის დროს კვება ფასიანია, ღირებულება 12 ლარი ერთ კაცზე.
მონაწილეობის მსურველები, გთხოვთ, დაგვიკავშირდეთ არაუგვიანეს 21 ნოემბრისა შემდეგ მისამართზე stvaradze@apa.gov.ge ან დაგვირეკოთ ნომერზე - 275 38 90.
ფულის შეგროვება მოხდება ველომოყვარულთა საინიციატივო ჯგუფის ხელმძღვანელის - დათო ჩოხელის მიერ და დეტალები ამის შესახებ გამოცხადდება მოგვიანებით.

The Agency of Protected Areas welcomes cycling enthusiasts to the One Day Tour of Tbilisi – Vashlovani on Sunday, November 24. Symbolic in nature, the tour is dedicated to Vasholvani Protected Areas, and to promote a healthy and active lifestyle. The distance from Tbilisi to the entrance of Vashlovani Protected Area is 120 km, while the total length of the tour is 70 – 80 km.  Special trucks and buses hired by the Agency will transport participants to the starting point and back again.
Tour Schedule:
November 22, Saturday
20:00 Assemble at the Sports Palace to load everyone’s bicycles onto trucks to be transported to Vashlovani Protected Areas. (The purpose of bringing bicycles on the previous day is to save time.)
November 23, Sunday
07:30 Meet at the Ministry of  Environment and Natural Resources Protection of Georgia ( Adr. GuluaStr. #6.
08:00Head to Vashlovani Protected Areas.
11:00 Arrive at the entrance of the protected area and start the bicycle tour.
11:00 - 15:00 Cycling tour through Vashlovani National Park including Bugha Square and ending up at the second entrance of the park.
19:00 Return to Tbilisi by bus.
Note:
Participants must have their own bicycles and be capable of traveling long distances by bicycle. It is recommended to have special devices to frighten away dangerous shepherd dogs that live in special huts in the territory of park. The Agency of Protected Areas will provide information in advance about the cycling tour and warn shepherds to keep their dogs away from the tour route.
During the tour, meals will be offered at the cost of 12 GEL per person.
Please contact us at the following address: stvaradze@apa.gov.ge no later than November 21st or contact us by phone at 275 38 90.
Participants will also have to pay a tour fee to the head of the cycling tour initiative – David Chockheli. Details pertaining to this fee will be announced at a later date.