შეხვედრა მაჭახელას ხეობის მოსახლეობასთან
დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე ბაკურ კვარაცხელია და დაგეგმვის და განვითარების სამსახურის უფროსი თომა დეკანოიძე, სააგენტოს თანამშრომლებთან ერთად მაჭახელას ეროვნული პარკის მიმდებარედ მცხოვრებ მაჭახელას ხეობის მოსახლეობას შეხვდნენ. შეხვედრები გაიმართა სოფლებში ქედქედში და ზემო ჩხუტუნეთში და მას სხვა სოფლების წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ.
შეხვედრები სააგენტოს ინიციატივით ჩატარდა, მის მიზანს ადგილობრივებისთვის ეროვნული პარკის შესახებ ინფორმაციის მიწოდება, მიმდინარე საკითხების განხილვა და მოსახლეობის კითხვებზე პასუხების გაცემა წარმოადგენდა.
მნიშვნელოვანია, რომ ეროვნული პარკის მართვის საქმეში ადგილობრივები აქტიურად იყვნენ ჩართული და მოხდეს მათი აზრის გათვალისწინება, რაც დაცული ტერიტორიების სააგენტოს მიერ იქნება უზრუნველყოფილი.
ამასთან, პროექტის “აჭარის დაცული ტერიტორიების გაფართოება და მართვის დახვეწა” ფარგლებში განხორციელდება სოციალურ-ეკონომიკური პროექტები, რომლებშიც მონაწილეობას ადგილობრივი თემის წარმომადგენლები მიიღებენ და რომლებიც მათი მოთხოვნების მიხედვით იქნება შედგენილი.
ხეობის მოსახლეობა საინფორმაციო ვიზიტს დადებითად შეხვდა და მსგავსი შეხვედრების ხშირი ჩატარება მოითხოვა, რათა ყველა კითხვაზე იქნეს პასუხი გაცემული. ადგილობრივების უკეთ ინფორმირებისა და პროცესში მათი ჩართულობის მიზნით სააგენტო არაერთი საინფორმაციო ღონისძიების გამართვას გეგმავს.

Meeting with the Residents of Machakhela Valley
On May 14, 2014, Deputy Chairman of the Agency of Protected Areas Bakur Kvaratskhelia and Head of the Planning and Development Unit Toma Dekanoidze met with the residents of Machakhela Valley. The Agency of Protected Areas organized the meetings, which were held in the villages of Kedkedi and Zemo Chkhutuneti. Representatives from other nearby villages also attended the meetings.
The purpose of the meetings was to disseminate information about the national park, to discuss current issues and to field questions from the local population.
The Agency of Protected Areas will ensure the active inclusion of local residents in national park management processes and will always take their thoughts, comments and suggestions into consideration when making managerial decisions.
Varying socio-economic projects are planned to be implemented within the framework of the project “Expansion and Improved Management Effectiveness of the Adjara Region’s Protected Areas”. The representatives from relevant local communities will participate in these projects and they will be designed based off of their input.
The residents of Machakhela Valley positively assessed the information session and requested to hold similar sessions more frequently in the future. The Agency of Protected Areas plans to hold several similar information sessions in order to better inform and involve the local population in the Agency’s activities.