საქართველოს ბანკთან ხელშეკრულება გაფორმდა
საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროსა და შავი ზღვის ტერმინალს შორის გაფორმებული ხელშეკრულების თანახმად, შავი ზღვის ტერმინალი იღებს ვალდებულებას ყულევის საზღვაო ტერმინალთან მისასვლელი რკინიგზის მშენებლობის გამო განახორციელოს გარემოზე ზემოქმედების ნებართვით გათვალისწინებული პირობების შესრულების საკომპენსაციო ღონისძიებები. აღნიშნული ღონისძიებების გასატარებლად შექმნილია კოლხეთის დაცული ტერიტორიების განვითარების ფონდი, სადაც ტერმინალის მიერ საკომპენსაციოდ გამოყოფილი თანხები ირიცხება.
2014 წლის 18 თებერვალს, დაცული ტერიტორიების სააგენტოსა და საქართველოს ბანკს შორის გაფორმდა ხელშეკრულება, რომლის თანახმადაც კოლხეთის განვითარების ფონდში ჩარიცხული თანხები განთავსდება აღნიშნული ბანკის ისეთ ანგარიშზე, რომელზედაც მოხდება საპროცენტო სარგებელის დარიცხვა.
აღსანიშნავია, რომ 2009 წლიდან, ტერმინალის მიერ ფონდის ანგარიშზე გადარიცხულ თანხას არ ემატებოდა საბანკო სარგებელი; ახალი ხელშეკრულების თანახმად კი, ფონდის სახელზე გახსნილია ორი ანგარიში: როგორც ვადიანი საპროცენტო, ასევე მიმდინარე უვადო გარკვეული პროცენტული სარგებლის დარიცხვის მექანიზმით. სარგებლიდან მიღებული თანხები მიმართული იქნება კოლხეთის დაცული ტერიტორიების თანამშრომელთა მატერიალური წახალისებისა და სხვა, კოლხეთის ადმინისტრაციის განვითარების გეგმების განხორციელებისათვის განკუთვნილი საქმიანობებისათვის.

Agreement is signed with the Bank of Georgia
According to the agreement signed between the Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia and the Black Sea Terminal, the latter must implement compensatory measures as defined in the Environment Impact Assessment of the railway line built to connect to the Kulevi Terminal. In order to carry out the above mentioned measures, Kolkheti Protected Areas Development Fund was established and the Kulevi Terminal is required to transfer designated amount of money to its bank account.
On February 18, 2014, the Agency of Protected Areas signed an agreement with the Bank of Georgia according to which the compensation transfers allocated for the Kolkheti Protected Areas Fund will be deposited on an interest bearing account.
It should be mentioned that since 2009 all the Kulevi Oil Terminal funds were deposited on a current account of Koklheti Development Fund with no interest accrue. According to the new agreement Kolketi Development fund will have two separate accounts - one account where we deposit funds for a fixed period with and the other – current one, with less accrued interest available immediately. The major part of generated interest will be spent towards financial encouragement of employees of Kolkheti Protected Areas administration, as well as for the implementation of other important developmental activities.