მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციის მიერ განხორციელებული პროექტის დასასრული
გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს დაცული ტერიტორიების სააგენტომ პროექტ „საქართველოს დაცული ტერიტორიების გაძლიერებაზე" მუშაობა დაასრულა. პროექტი გაეროს მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციისა (UNWTO) და გერმანიის მთავრობის მხარდაჭერით განხორციელდა და საქართველოს 5 დაცულ ტერიტორიაზე 9 ახალი ეკოტურისტული პროდუქტის შექმნას ისახავდა მიზნად.
ღონისძიება გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრმა ხათუნა გოგალაძემ გახსნა და პროექტის მნიშვენლობაზე ისაუბრა. შეხვედრას ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილე დიმიტრი ქუმსიშვილი, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარე რატი ჯაფარიძე, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი გიორგი სიგუა და მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციის გენერალური მდივანი თალებ რიფაი ესწრებოდნენ.
პროექტ „საქართველოს დაცული ტერიტორიების გაძლიერებაზე" ფარგლებში, დაცულ ტერიტორიებზე რამდენიმე სახის ეკოტურისტული პროდუქტები შემუშავდა: ველო ბილიკები თბილისის ეროვნულ პარკში, საგანმანათლებლო-შემეცნებითი ბილიკი ლაგოდეხის დაცულ ტერიტორიებზე, ზიპლაინი და კანიონინგი მტირალას ეროვნულ პარკში, ნიჩბოსნობა კოლხეთის ეროვნულ პარკში და გეოლოგიური ბილიკი ვაშლოვანის დაცულ ტერიტორიებზე. 2014 წლის ტურისტული სეზონის დაწყებისთანავე სერვისები ხელმისაწვდომი იქნება დაცულ ტერიტორიებზე მისული ვიზიტორებისათვის.

Ending of the Project implemented by the World Tourism Organization
The Agency of Protected Areas of the Ministry of Environment and Natural Resources Protection has finished the project called “Strengthening the Management of Protected Areas of Georgia”. The project was carried out with the support of the World Tourism Organization (UNWTO) together with the German Government and aimed at the introduction of nine new eco-tourist products at 5 different protected areas.
The event was opened by Kahtuna Gogaladze - the Minister of Environment and Natural Resources Protection and made a speech about the importance of the Project. The meeting was also attended by Dimitri Kumsishvili - the First Deputy Minister of Economy and Sustainable Development, Rati Japaridze – the Chairman of the Agency of Protected Areas, Giorgi Sigua- Head of the Georgian National Tourism Administration and Taleb Rifai – Secretary General of the World Tourism Organization.
Within the framework of the Project “Strengthening the Management of Protected Areas of Georgia” several new eco-tourist products have been developed, such as: cycling routes at Tbilisi NP, Educational Trails at Lagodekhi PA, Zipline and Canyoning at Mtirala NP, Geological trails at Vashlovani PA and paddling at Kolkheti National Park. With the begging of new 2014 tourist season the services will be available for all visitors of the mentioned Protected Areas.