კონკურსი ყაზბეგის ეროვნული პარკის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესების ხელშეწყობისათვის
ტრანსსასაზღვრო გაერთიანებული სამდივნო სამხრეთ კავკასიაში ბუნების კონსერვაციისათვის (TJS), გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროსთან, დაცული ტერიტორიების სააგენტოსთან, ყაზბეგის მუნიციპალიტეტსა და რეგიონულ სამუშაო ჯგუფთან თანამშრომლობით, ყაზბეგის ეროვნული პარკის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესების ხელშეწყობის მიზნით ახორციელებს სპეციალურ პროგრამას. პროგრამა დაფუძნებულია თანამონაწილეობით პრინციპებზე და ხორციელდება მოსახლეობის მაქსიმალური ჩართულობის გათვალისწინებით.
აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში, 2014 წლის 24 თებერვალს, ყაზბეგის მუნიციპალიტეტში მცხოვრები მოსახლეობისათვის ჩატარდა კონკურსი, რომელიც მოსახლეობაში სამეურნეო საკითხებთან დაკავშირებით დაგროვილი ცოდნისა და პრაქტიკული გამოცდილების გამოვლენას ითვალისწინებდა, ეძღვნებოდა რა ოჯახის ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესების თემატიკას. კონკურის საფუძველზე შემოვიდა 26 განაცხადი, საიდანაც დაფინანსდა 10 საუკეთესო იდეა, თითოეული 400 ლარის ოდენობის თანხით. გამარჯვებული პროექტები დაიბეჭდება არასამთავრობო ორგანიზაცია "სტეფანწმინდის" პერიოდულ გამოცემაში და გავრცელდება ადგილობრივ მოსახლეობასა და დაინტერესებული ორგანიზაციების მასშტაბით.
25 თებერვალს კი, კონკურსი ოთხ დიდ სოფელს შორის გაიმართა: სიონი, არშა, ხურთისი და ფხელშე. კონკურსი ითვალისწინებდა აღნიშნული სოფლების მოსახლეობის მიერ საერთო განაცხადის წარმოდგენას, რომელშიც ასახული იქნებოდა სოფლის საერთო ხედვა არსებული საჭიროებების შესახებ. კონკურსის შედეგად ადგილები შემდგნაირად გადანაწილდა: პირველი ადგილი - სოფელი სიონი სპორტული დარბაზის კეთილმოწყობის პროექტით (8 000 ლარი); მეორე ადგილი - სოფელი ფხელშე სახნავი მოწყობილობის შესყიდვის წინადადებით (3 500 ლარი); მესამე ადგილი - სოფელი არშა ტრადიციული ხელსაქმის აღდგენის ხელშეწყობის პროექტით (2 500 ლარი) და მეოთხე ადგილი - სოფელი ხურთისი მოსახლეობისათვის ელექტრო ცელების შესყიდვის წინადადებით (2 000 ლარი).
კონკურსის ძირითად შესარჩევ კრიტერიუმებს გარემოსთან ჰარმონიაში მყოფი და მდგრადობის პრინციპებზე დაყრდნობილი აქტივობები წარმოადგენდა. ორივე კონკურსი ჩატარდა საჯაროდ, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში კი უშუალოდ ადგილობრივი მოსახლეობის წარმომადგენლები იყვნენ ჩართულნი.
აღიშნული პროექტი სამომავლოდ კიდევ რამდენიმე მსგავსი სახის კონკურსის ჩატარებას ითვალისწინებს, რაც ხელს შეუწყობს რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას გარემოსდაცვის პრინციპების გათვალისწინებით. ასევე, დადებით გავლენას მოახდენს დაცული ტერიტორიების პოპულარიზაციის კუთხით და აამაღლებს სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის ჩართულობის დონეს მიმდინარე პროცესებში.

Competition for Improvement of Socio-Economical Conditions of Local Population in Kazbegi Municipality
Transboundary Joint Secretariat for Nature Conservation in the South Caucasus (TJS), in cooperation with the Ministry of Environment and Natural Resources Protection, the Agency of Protected Areas, the Municipality of Kazbegi and the regional working group is implementing a program aiming to improve the socio-economical conditions of the local population living in the nearby areas of Kazbegi National Park. The mentioned program is based on participation principles and is conducted with the direct involvement of the members of local communities.
On February 24, 2014, under the scope of the project the competition for the locals residing in Kazbegi Municipality was held, intending to identify the gathered knowledge and best practices in the fields of improving the economical conditions of local households. In total 26 applications were submitted among which the best 10 ideas were identified and financed with the sum of 400 Gel each. Winning ideas will be published in the magazine of local Non-Governmental Organization Stepantsminda and distributed among local residents, as well as different institutions.
On February 25, the competition was held among four large villages of Kazbegi: Sioni, Arsha, Khurtisi and Pkhelshe. The contest was based on the joint proposal of the mentioned villages, which should reflect overall vision of needs and problems existing in the particular village. The result of the competition was as follows: first place – Village Sioni with the project aiming to improve conditions at the local sports club (8 000 Gel); second place – Village Pkhelshe with the proposal of purchasing of arable equipment according to the needs of the village (3 500 Gel); third place – Village Arsha with the project of reintroduction of traditional handicraft practices into the local community and the fourth place – Village Khurtisi – purchasing the automatic scythes for the needs of the village (2 000 Gel).
The main criteria of the competition were to offer environmentally friendly and sustainable activities. Both competitions were held openly and in the decision making process were involved all interested parties and local community members.
In the frame of the mentioned program several other competitions are planned to be held in the future as well, which will enable to improve the socio-economic conditions of the residents living in rural areas in accordance with the environmental protection principles and at the same time will help to promote protected areas, as well as will enhance the rate of involvement of the rural residents in the processes taking place at a local level.