გამკაცრებული კონტროლი თბილისის ეროვნულ პარკში
რების მიერ, 2014 წლის 11 და 14 თებერვალს გამოვლენილი იქნა ხე-ტყის უკანონო მოპოვების ფაქტები. ადმინისტრაციის რეინჯერებმა სამართალ-
დამრღვევები ადგილზევე დააკავეს და საქართვე-
ლოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 64-1 მუხლის შესაბამი-
სად ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმები შეადგინეს, რომლებიც შესაბამისი რეაგირების მიზნით გადაგზავნილი იქნება გარდაბნის რაიონულ სასამართლოში.
აღსანიშნავია, რომ თბილისის ეროვნული პარკი ხე-ტყის უკანონო ჭრების თვალსაზრისით ერთ-ერთი ყველაზე მოწყვლადი დაცული ტერიტორია საქართველოში; გასულ წელს გამოვლენილ იქნა ხის უკანონო მოპოვების რამდენიმე ფაქტი, რამაც მნიშვნელოვანი ზარალი მიაყენა ეროვნულ პარკს. გატარებული ღონისძიებების შედეგად პარკის ადმინისტრაციამ გააძლიერა პატრულირება და გაამკაცრა სანქციები, ხოლო სამომავლოდ დაგეგმილია დამატებითი რამდენიმე ფოტოხაფანგის დამონტაჟება, რაც ხელს შეუწყობს დარღვევათა უფრო მარტივ გამოვლენას.

Strict Security Measures at Tbilisi NP
On February 11 and 14, 2014, the rangers of Martkopi district of Tbilisi National Park identified several cases of illegal wood logging. Administration rangers detained the violators and according to the Article 64-1 of Georgian Administrative Code, administrative violation protocols have been produced. Protocols were forwarded to the Gardabani District Court for the further investigation.
It should be noted that Tbilisi NP is one of the most vulnerable protected areas in Georgia in terms of illegal logging; several cases have been detected in the past year, as a result of which the Administration of the Park strengthened patrolling activities and toughened the penalties. It is planned to carry out additional protection and control measures in the future, such as installation of some additional camera-traps as a result of which should make it easier to identify the violators.