ვის საფუძველზე, 2015 წლის ზაფხულის სეზონს ყაზბეგის ეროვნული პარკის ვიზიტორთა სპეციალის-
10 თებერვალს, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარე რატი ჯაფარიძე ყაზბეგის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარეს ზაზა ალიბეგაშვილს შეხვდა, რომლის დროსაც სტეფანწმინდის ცენტრალურ მოედანზე სააგენტოს ადმინისტრაციული ნაგებობისა და ტურიზმის ვიზიტორთა ცენტრის ერთობლივი შენობის აგებაზე იმსჯელეს. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ მუნიციპალიტეტის გამგებელი შალვა ელოშვილი, საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე ვაჟა ჩქარეული, დეპუტატი მირიან წიკლაური და ყაზბეგის ეროვნული პარკის ადმინისტრაციის დირექტორი ოთარ წამალაიძე.
აღნიშნული ინიციატივის შედეგად, რეგიონში სტუმრად მყოფი ვიზიტორები ერთობლივი ადმინისტრაციული ცენტრის საშუალებით უფრო მარტივად შეძლებენ ტურისტულ სერვისებზე ინფორმაციის მიღებას, ასევე მათ შესაძლებლობა ექნებათ იოლად მოიძიონ მათთვის სასურველი საოჯახო სასტუმრო, გაეცნონ ყაზბეგში არსებულ უნიკალურ ბუნების ძეგლებს, რეგიონის ბიომრავალფეროვნებას, ისარგებლონ ადგილობრივი გიდის ან მძღოლის მომსახურებით და უფრო მოხერხებულად დაგეგმონ თავიანთი მოგზაურობა.
აღსანიშნავია, რომ ამჟამად დაცული ტერიტორიების სააგენტოს ადმინისტრაციული შენობა სტეფანწმინდის ცენტრიდან საკამოდ დაშორებულია, ხოლო ტურიზმის ეროვნულ ადმინისტრაციას კი საერთოდ არ გააჩნია რაიმე სახის წარმომადგენლობა. შეხვედრის დროს გადაწყდა, რომ მოხდება სააგენტოს ტერიტორიული ადმინისტრაციის შენობისა და ადგილობრივი კომისარიატის შენობების გაცვლა, რის შედეგადაც სააგენტოსა და ტურისტული ადმინისტრაციის ერთობლივი შენობა უკვე სტეფანწმინდის ცენტრში, ალ. ყაზბეგის ძეგლის მოპირდაპირე მხარეს დაიდებს ბინას.
მსგავსი ინიციატივის განხორციელება ასევე დაგეგმილია ქობულეთსა და ახალქალაქში, სადაც სააგენტოს ტერიტორიული ადმინისტრაციებისა და ტურიზმის საინფორმაციო ცენტრები, იგივე პრინციპით, ერთ შენობაში იქნებიან განთავსებული.

The Chairman of APA visits Stepantsminda
On February 10, the Chairman of the Agency of Protected Areas Rati Japaridze held a meeting with the Head of Municipal Committee Zaza Alibegashvili during which the issue of construction of a new joint PA and tourist informational building was discussed. The meeting was attended by the Kazbegi Governor Shalva Eloshvili, Deputy Mirian Tsiklauri, Deputy Head of Municipal Committee Vazha Chkareuli and the Director of Kazbegi NP Otar Tsamalaidze.
As a result of the mentioned initiative and a new systematized building, visitors and guests of the region will have the better and easier access to the services offered in Kazbegi such as obtain information about nearby guesthouses, unique nature monuments, biodiversity of the region. Besides, they will be able to hire some local guides or drivers and plan the journey in a more comfortable and civil way.
As of today, the territorial Administrative building of APA is located away from the town center, while there is no representation of Tourism Administration in the region at all. During the meeting it was deiced to switch the locations of the local commissariat and APA buildings, as a result of which the joint, APA and GNTA information center will be located in the central part of Stepantsminda, on the opposite side of Al. Kazbegi Statue.
It should be mentioned that the same practice will be observed in Kobuleti and Akhalkalaki where the Administrative buildings and Tourism Information Centers will be located in one joint building.