ახალი ტურისტული სერვისი მტირალას ეროვნულ პარკში
2013 წლის 12 ნოემბერს, მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციისა (UNWTO) და ტურიზმის დარგის გერმანელი ექსპერტების მხარდაჭერით მტირალას ეროვნული პარკის ტერიტორიაზე 2 ახალი გასართობი და ექსტრემალური ტურისტული სერვისი დაინერგა. ერთ-ერთი მათგანი ე.წ. ზიპლაინი - ხეებს შორის დახრილ სივრცეზე გაბმული ბაგირია, რომელზედაც სპეციალური მოწყობილობის საშუალებით შესაძლებელია ერთი პუნქტიდან მეორე პუნქტისკენ დაშვება. პარკში დამონტაჟებული ზიპლაინის საერთო სიგრძე 200 მეტრია.
მეორე სერვისი, რომელიც პარკში დაინერგა არის კანიონინგი. ეს ჩანჩქერებზე თოკით დაშვების ტექნიკაა, რომლის დროსაც ასევე გამოიყენება სპეციალური აღჭურვილობა და საკმაოდ პოპულარული რეკრეაციული აქტივობაა დასავლეთ ევროპის ქვეყნებში. მტირალას პარკში კანიონინგისთვის განკუთვნილი მონაკვეთი 700 მეტრის სიგრძისაა.
აღნიშნული სერვისების დანერგვა დაცული ტერიტორიების სააგენტოს პარალელურად, საქართველოს ტურიზმის ასოციაციისა და ბიომრავალფეროვნების კონსერვაციის და კვლევის არასამთავრობო ორგანიზაცია ნაკრესის ინიციატივით განხორციელდა.
ახალი ტურისტული სერვისის გამოყენება სამონტაჟო სამუშაოების დასრულებისთანავე გახდება შესაძლებელი. გერმანელმა ექსპერტებმა კი პარკის მომსახურე პერსონალსა და რეინჯერებს ჩაუტარეს ტრენინგი ზიპლაინის მოხმარებასა და კანიონინგის ტექნიკური უნარ-ჩვევების დახვეწის დარგში.

On November 12th, 2013, with the support of the World Tourism Organization (UNWTO) and a few German tourism sector experts, new extreme and recreational services for tourists have been introduced at Mtirala National Park. One of them is a zipline, which is a pulley suspended on a stainless steel cable and mounted on an incline. It is designed to enable a user propelled by gravity to travel from the top to the bottom of the inclined cable by holding on to, or attaching him/herself to the freely moving pulley. The length of this particular is zipline is approximately 200 meters.
The second service introduced at Mtirala is canyoning, where individuals travel through canyons and slide down waterfalls using a variety of techniques. This type of recreation is very popular in Western countries. The area designated for canyoning activities in Mtirala is approximately 700 meters long.
The introduction of these services was initiated by the Agency of Protected Areas, the Georgian Tourism Association and Biodiversity Conservation and Research Center NACRES.
These new tourist attractions will be available to visitors immediately after the construction works are finished on site. German experts conducted training for the staff and rangers of the park in technical issues related to the proper use of the zipline and the canyoning equipment.