ხანძარი ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების ტრადიციული გამოყენების ზონაში
ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების ადმინისტრაციის ცნობით, 2014 წლის 21 თებერვალს ვაშლოვანის ეროვნული პარკის ტრადიციული გამოყენების ზონაში, კერძოდ კი ნათლისწყლის ხეობაში გაჩენილი ხანძრის შედეგად 700 ჰა ფართობის სასაძოვრე ბალახის საფარი განადგურდა. ხანძრის ლიკვიდაციისათვის მობილიზებული იქნა დაცული ტერიტორიების ადმინისტრაციის დაცვის განყოფილების სრული შემადგენლობა და სახანძრო-სამაშველო სამსახური, რომლებმაც ხანძრის კერის ლოკალიზება 8 საათში მოახერხეს. შედეგად, პარკის ტერიტორიაზე არსებული არიდული მეჩხერი ტყის საფარი დაზიანებას გადაურჩა, ხოლო თავად დაცულ ტერიტორიას კი ზარალი არ განუცდია.
ხანძრის გამომწვევ მიზეზად ადგილობრივი მწყემსის - ნოდარ ჯიხოშვილის მიერ საძოვრის  გაუფრთხილებელი მოპყრობა დასახელდა. მსგავსი სახის ფაქტები უკანასკნელ წლებში სულ უფრო მასობრივ ხასიათს იღებს, რაც სათანადო რეაგირების გარეშე არ უნდა დარჩეს. შესაბამისად,  აღნიშნულ ფაქტზე ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი შედგა და შემდგომი ძიებისთვის დედოფლისწყაროს რაიონულ სასამართლოს გადაეცა.
ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 76–ე მუხლის მე-2 ნაწილის მიხედვით, ტყის მოსპობა, ან დაზიანება ცეცხლის წაკიდების, ან ცეცხლისადმი დაუდევრად მოპყრობის შედეგად, აგრეთვე, ტყეებში სახანძრო უსაფრთხოების მოთხოვნათა დარღვევა, რასაც მოჰყვება ტყეში ხანძრის გაჩენა, ან მისი გავრცელება გარკვეულ ფართობზე, გამოიწვევს ასიდან ორას ლარამდე ოდეონების ადმინისტრაციულ ჯარიმას.

Fire Broke out on the Territory of Vashlovani PA Traditional Use Zone
According to the reports of Vashlovani Protected Areas Administration, on February 21, 2014, fire broke out on the territory of traditional use zone of Vashlovani National Park, in the Natlistskali Valley, as a result of which about 700 hectares of grass cover of the grazing land has bed destroyed. Staff from the Vashlovani PA Administration, as well as fire rescue service was mobilized on spot and it took about 8 hours to extinguish the fire. Importantly, the arid sparse forest of the Vashlovani Park escaped the damage with no loss to the Protected Areas in particular.
The fire was caused as a result of the negligence of the local shepherd Nodar Jikhoshvili. This type of disregard is an increasing tendency which can be observed in the recent years and must not be left without applying proper measures towards eliminating the problem. Therefore, administrative violation report has been made regarding the case and has been forwarded for further investigation to Dedoplistskaro District Court.
According to the Administrative violation code 76, paragraph 2, damaging or destroying forests as a result of fire or any other type of negligence, as well as violating the fire safety measures leading to forest fires, will result in an administrative fine from 100 to 200 Gel.