8.2 მილიონი ევრო დაცული ტერიტორიებისთვის
საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს დაცული ტერიტორიების სააგენტოსა და გერმანულ საკონსულტაციო ჯგუფს (GFA) შორის ხელშეკრულება გაფორმდა. გერმანიის მთავრობის რეკონსტრუქციის საკრედიტო ბანკი (KFW), გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს დაცული ტერიტორიების სააგენტოსთან თანამშრომლობით საქართველოს 4 დაცულ ტერიტორიაზე 8,2 მილიონი ევროს ინვესტიციას განახორციელებს. ხელშეკრულებას, რომელიც დაცული ტერიტორიების ინფრასტრუქტურის განვითარებას ითვალისწინებს, სააგენტოს თავმჯდომარემ რატი ჯაფარიძემ და გერმანული საკონსულტაციო ჯგუფის წარმომადგენელმა დენიელ ვაჰბიმ მოაწერეს ხელი. ხეშეკრულებაზე ხელმოწერის ცერემონიალს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრი ხათუნა გოგალაძე დაესწრო.
8,2 მილიონი ევროს ოდენობის გრანტი მომდევნო 5 წლის განმავლობაში დაიხარჯება. ხელშეკრულების მიხედვით, გათვალისწინებულია კინტრიშის, ალგეთისა და ყაზბეგის დაცულ ტერიტორიებზე როგორც ინფრასტრუქტურის მოწყობა, ასევე დაცული ტერიტორიების ადმინისტრაციების გაძლიერება. დაგეგმილია ფშავ-ხევსურეთის დაცული ტერიტორიის შექმნა. პროექტით გათვალისწინებულია, მაღალი სტანდარტის მენეჯმენტის გეგმების შემუშავება, ეკო-ტურისტული ბილიკების, ღამის სათევებისა და საპიკნიკე ადგილების მოწყობა, დაცული ტერიტორიების დემარკაცია (საზღვრების დადგენა), ადმინისტრაციული შენობების აშენება და მათი აღჭურვა, ბიომონიტორინგის სისტემის შექმნა და ადგილობრივი კადრებისთვის ტრენინგების ჩატარება.

8.2 Million Euros for the Protected Areas
An agreement between the Agency of Protected Areas of the Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia and the German Consulting Group (GFA) was signed. The German Development Bank (KFW) in cooperation with the Agency of Protected Areas of the Ministry of Environment and Natural Resources Protection will be contributing 8.2 million Euros towards the development of 4 Protected Areas in Georgia. The agreement, according to which the development of infrastructure is planned, was signed by Rati japaridze, the Chairman of the Agency and Daniel Wahby, the representative of the German Consulting Group. The signing ceremony was attended by Khatuna Gogaladze, the Minister of the Environment and Natural Resources Protection of Georgia.
The 8.2 million Euros grant will be spend during the next 5 years. According to the agreement, the development of infrastructure in Algeti, Kazbegi and Kintrishi Protected Areas, as well as strengthening the Administrations of the above-mentioned PAs is considered. Furthermore, establishing of Pshav-Khevsureti Protected Areas is planned. The project aims at elaboration of high standard management plans, development of eco-tourist trails, construction of shelters and picnic areas, as well as construction and equipment of administrative buildings, demarcation of boundaries of PAs, establishing of bio- monitoring system and capacity building of the employees of the PA administrations.